Bugun...


Av. Tahir Mutlu

facebook-paylas
İŞÇİ İŞVEREN DAVA AÇMADAN ÖNCE ARABULUCUYA GİDECEK
Tarih: 02-11-2017 09:58:00 Güncelleme: 02-11-2017 09:58:00


İşçi ve işveren arasındaki uyuşmazlık ve anlaşmazlıklar kapsamında İş Kanunu’nda yapılan değişiklik ile ARABULUCULUK dava şartı olarak değiştirilmiştir.
Dava şartı olarak arabuluculuk: 01/01/2018 TARİHİNDEN İTİBAREN : Kanuna, bireysel veya toplu iş sözleşmesine dayanan işçi veya işveren alacağı ve tazminatı ile işe iade talebiyle açılan davalarda, arabulucuya başvurulmuş olması dava şartıdır. Yılbaşından itibaren önce arabulucuya müracaat edilmeden bu konulardaki uyuşmazlıklar ile ilgili doğrudan dava açılamayacak, açılırsa verilecek ek sürede ibra dilmez veya hiç arabulucuya müracaat edilmemiş ise dava şartı yokluğundan reddedilecek.
     Bu davalar daha açılırken arabuluculuk faaliyeti sonucu anlaşmaya varılamadığına dair son tutanağın dava dilekçesine eklenmesi gerekecek. Verilecek ek süreye rağmen söz konusu tutanak sunulamaz ise dava usulden reddedilecek. Arabulucuya hiç müracaat edilmemiş ise
     Arabuluculuk işlemleri kurulan yerlerde arabuluculuk bürosundan, büroların kurulmadığı yerlerde Sulh Hukuk Mahkemeleri Yazı İşleri Müdürleri tarafından yürütülecek.
Başvuru ; karşı tarafın adres durumu veya işin yapıldığı yerdeki arabuluculuk bürosuna veya kurulmadı işe yazı işleri müdürüne yapılacak. Taraflar listeden bulunan belli bir arabulucu üzerinde anlaştı ise o arabulucu görevlendirilecek, uzlaşma yok ise arabulucuyu büro tarafından belirlenecek. Taraflardan birinin yetkiye itirazı halinde arabulucu dosyayı Sulh Hukuk Mahkemesine gönderilmek üzere büroya iadeten teslim edecek. Yetki itirazının reddi halinde aynı arabulucu bakmaya devam edecek.
 Arabulucu, yapılan başvuruyu görevlendirildiği tarihten itibaren üç hafta içinde sonuçlandıracak, Zorunlu hallerde bu süre bir hafta uzatılabilecektir.
Arabuluculuk bürosuna başvurulmasından son tutanağın düzenlendiği tarihe kadar geçen sürede zamanaşımı durur ve hak düşürücü süre işlemez.
 Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuru zorunluluğu
31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile diğer sosyal güvenlik mevzuatından kaynaklanan uyuşmazlıklarda, hizmet akdine tabi çalışmaları nedeniyle zorunlu sigortalılık sürelerinin tespiti talepleri hariç olmak üzere, dava açılmadan önce Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurulması zorunludur. Diğer kanunlarda öngörülen süreler saklı kalmak kaydıyla yapılan başvuruya altmış gün içinde Kurumca cevap verilmezse talep reddedilmiş sayılır. Kuruma karşı dava açılabilmesi için taleplerin reddedilmesi veya reddedilmiş sayılması şarttır. Kuruma başvuruda geçirilecek süre zamanaşımı ve hak düşürücü sürelerin hesaplanmasında dikkate alınmaz.
 Hizmet akdine tabi çalışmaları nedeniyle zorunlu sigortalılık sürelerinin tespiti talebi ile işveren aleyhine açılan davalarda, dava Kuruma resen ihbar edilir. İhbar üzerine davaya davalı yanında ferî müdahil olarak katılan Kurum, yanında katıldığı taraf başvurmasa dahi kanun yoluna başvurabilir. Kurum, yargılama sonucu verilecek kararı kesinleştikten sonra uygulamakla yükümlüdür.
       Söz konusu İş mahkemeleri ile ilgili yeni değişiklikler getiren düzenleme ülkemizde mahkemelerin iş yükünü azaltmak için işçi-işveren arasındaki uyuşmazlıklarda sınırlı istisnalar dışında öncelikle arabulucuya müracaat edilmesini zorunlu kılmaktadır. Ocak 2018 ayından itibaren eğer İş mahkemesine doğrudan dava açılması halinde mahkemece dava şartı arabuluculuk müessesi işletilmediğinden davayı reddedecektir.
       Yasal zorunluluk yanında özendirici, teşvik edici düzenleme ve ihtimallerin de eklenmesi ile daha verimli bir sonuç alınabileceğini düşünüyorum. Özellikle iyi anlatılması, işletilecek sürecin vatandaşın başkaca sıkıntı ve yeni problemlerle karşılaşmasını önleyici, hızlı sonuç alınmasını sağlayacak tedbirler alınması ile verimliliğin daya hızlı sağlanabileceğini düşünüyorum.

 Bu yazı 3925 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
YUKARI