Bugun...


Av. Tahir Mutlu

facebook-paylas
YÖNETİLEMEYEN YÖNETİM PLANI
Tarih: 08-09-2017 14:08:00 Güncelleme: 08-09-2017 14:08:00          Şehir hayatında toplu yaşamın gereği bina ve sitelerin nasıl yönetileceği, ortak yaşamın kural ve kaideleri yönetim planı ile belirlenir. Yönetim planı uygulamada inşaatın başlamasından kat irtifakı kurulma aşamasında; tapuya teslim edilen YÖNETİM PLANI yazısı ile tapuya da tescil edilir. Yönetim planı bina , site ve toplu yerleşim yerinde özellikle ortak kullanım alanlarının nasıl kullanılacağını, kullanım hakları ile yükümlülükleri içerir. Bahçe alanından çatıya kadar ortak kullanıma dahil olan yerlerin tamamını kapsar. Ayrıca bağımsız bölüm sahipleri ve kiracılarının uymakla yükümlü oldukları kuralları, hak ve borçlarını kapsar. Kat Mülkiyeti Kanunu’nun bu konuda ana düzenlemeleri bulunmakla birlikte ,asıl uygulamaya yönelik detay düzenlemeler yönetim planında yapılmaktadır.
                 Bina zeminindeki dükkanların yol cephesi ve çevresindeki kullanım alanlarının tahsisi, bahçe alanındaki yerlerin düzenleme ve kullanım tahsisleri, binadaki bağımsız bölümlerin  mesken veya işyeri olarak kullanımı vd. ortak kullanım alanlarının tamamı ile dış cephenin kullanımı yönetim planı ile belirlenmektdir.
                 Yönetim planı ile düzenlenen kurallar kanuna ve ahlaka aykırılığı olmadığı sürece daha sonra değişikliği pek de kolay değildir.Yalnıca Kat malikleri genel kurulunun  yasada aranan çoğunlukta oluşacak istem katılım ve kabul oylaması ile mümkündür.
                  Şimdi, YÖNETİM PLANI ÇOK ÖNEMLİ ; satın alınacak bir daire veya dükkanın mutlaka yönetim planının incelenmesi gerekir. Uygulamada ehil olan/olmayan bir çok kişi veya şirket inşaat yapımını üstlenmiştir. Ancak bunların büyük çoğunluğu yalnızca işin yalnızca parasal yönüne yoğunlaştığı için; kat irtifakı kurulacağında kırtasiyeden aldığı matbu yönetim planını tapuya sunarak kat irtifakı kurulmaktadır. Binayı bitirip, satıp gittikten sonra da bu sıkıntılar maliklerin omuzuna kalmaktadır.Örneğin büyük bedeller ödeyerek aldığınız bir işyerinin yönetim planında tahsisi yapılmadığı halde eğer işyeri çevresindeki bahçe alanını kullanacağınız hayali ile satın alırsanız hayal kırıklığı yaşamanız kaçınılmaz olur. Ticaretiniz de hayal olur.Aynı şekilde araba park edebileceğiniz geniş bahçe alanı olduğu varsayımı ile satın aldığınız dairenin bulunduğu söz konusu alan bir dükkana veya başkaca bir kullanım için tahsis edildi ise yine hayal kırıklığı yaşarsınız.
                İdeal doğru, satın alacağınız taşınmazın YÖNETİM PLANINI satın almadan önce mutlaka inceleyiniz. Aksi halde hayal kırıklığı kaçınılmaz olur.Aksi halde devrilen araba ile ilgili herkes size akıl verir. Siz arabayı devirmemek için baştan tedbirinizi alın, ne satın aldığını bilmek için de satın almadan önce yönetim planını mutlaka inceleyin.
                 Ülkemizde herkesin her şeyi bildiğinin varsayıldığını, herkesin hem avukat , hem doktor ve hem mühendis……… miş gibi biliyormuş edasıyla hareket ettiğini biliyoruz. SİZ SİZ OLUN, ARABAYI DEVİRMEDEN EN AZINDAN BİR DELİNİN ATACAĞI TAŞIN SİZE DENK GELEBİLECEĞİ İHTİMALİNİ GÖZ ÖNÜNDE TUTUN .
                 Yönetilebilir, yönetim planına sahip mekanlara sahip olmanız dileği ile
                  Selamlar.

 Bu yazı 1109 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
YUKARI