Bugun...


Ayçin Koç

facebook-paylas
ÇOCUĞUNUZ HALA OKULA ALIŞAMADIYSA…
Tarih: 03-10-2016 12:33:00 Güncelleme: 03-10-2016 12:33:00


 “Çocuğum bir türlü ağlamadan okula gidemiyor, onun gözyaşlarını gördüğümde çok kötü oluyorum, acaba bugün okula gitmese mi?”
Okulların açılması çocuklar ve aileleri için zorlu bir süreç olmakla birlikte dikkatli davranışlar gerektiren hassas bir dönemdir. Bu süreçte gerek velilerin gerekse öğretmenlerin kafasına takılan en önemli sorulardan birisi okula başlayan çocuğa nasıl yaklaşılması gerektiğidir. Bunu belirleyen en önemli şey de çocuğun kendine has bu süreci nasıl geçirdiğidir. Çünkü her çocuk bu süreci farklı şekillerde yaşayabilir. Bazı çocuklar bir heyecan içerisinde koşarak sınıfa gidip ailesini bile görmezken, bazı çocuklar anne veya babanın elini bırakmadan gider hatta okula yaklaştıkça huzursuz olma ve ağlama gibi kaygı belirten davranışlar gösterir.
Bazıları için okula başlamak, daha çok “aileden ayrılmak” anlamına gelebilir. Tabi bu “ayrılma” sadece çocuğun ailesinden ayrılması değildir, ailenin de çocuktan ayrılmasıdır; bu çift taraflı bir süreçtir. Bu yüzden tam da bu noktada ailenin tutumu oldukça önemlidir. Okula başlayan çocuğun yanında bir de “çocuğu okula başlayan bir aile” yer almaktadır. Bu süreci her iki tarafında sorunsuz bir şekilde atlatmasını sağlayacak belli başlı yaklaşımlar vardır. Bu yaklaşımları öneriler şeklinde şöyle sıralayabiliriz:
    •    Çocuğunuzu okula gönderme konusunda öncelikle sizin rahat ve kararlı olmanız oldukça önemlidir. Okula gitmek istemeyen ya da kaçınmak isteyen çocuğa karşı çocuğun okula gitmesi konusunda kararlı olmak gerekir. Ona herkesin bir sorumluluğu olduğunu, onun sorumluluğunun ise okula gitmek olduğunu belirtebilirsiniz.

    •    Kullanacağınız ifadelerin kısa, net ve kesin olması önem taşır. Ayrıca sözlerinizin ve davranışlarınızın tutarlı, kararlı olması da o denli önemlidir.

    •    Çocuğu okula gitmeye ikna etme gibi belirli zaman aralığını kapsayan bu süreçte ödül mekanizmalarını kullanmak da faydalı ve geçerli bir yöntemdir. Çocuğu korkutan o bilinmeyen bir zaman ve mekana dahil olmasıdır. Bu konuda onu cesaretlendirmek çeşitli ödüller ile teşvik edebilirsiniz. Örneğin, “şimdi sınıfında öğretmenlerin ve arkadaşların ile zaman geçirirsen seni almaya geldiğim zaman beraber o sevdiğin parka gidebiliriz.” gibi destekleyici ve motivasyon yükseltici girişimlerde bulunabiliriz.

    •    Çocuğun zihinsel olarak hazırlanması da önemlidir. Belki bir saat üzerinden “bak uzun çubuk 8’e geldiğinde, servis gelecek, sen servise bineceksin ya da seni okula bırakmış olacağız. Uzun çubuk buraya geldiği zamanda, okul zamanı dolmuş olacak, gelip seni okuldan ben alacağım ya da servis seni eve getirecek, ben de seni bekliyor olacağım” gibi ifadeler çocuğu rahatlatabilir.

    •    Yeni bir döneme ve yeni bir ortama girecek çocuğun duygularını anlamak gerekir. “Hiçbir şey yok, bak ne güzel oyuncaklar var.” gibi cümleler yerine; yeni, bilinmeyen süreçle ilgili uyumda sıkıntı yaşayan çocuğa “kendisini nasıl hissettiğini, çocuğun aklından neler geçtiğini” sormak kendisini daha iyi hissetmesini sağlar. Siz de böylelikle onun duygu ve düşüncelerini anlayarak yaşadığı uyum sürecine destek vermiş olabilirsiniz.

    •    Korku ve kaygısı olan çocuklar genellikle bu korku ve kaygısının sadece kendisine ait olduğunu zannederler. Halbuki anne baba şöyle bir açıklama yapsa “Biliyor musun ben de ilk okula başladığım da tam da senin gibi kaygılanmıştım o günü hatırlıyorum, çünkü okulda ne olacağını bilmiyordum, kimseyi tanımıyordum, öğretmenimi de yeteri kadar bilmiyordum ama gittiğimde hiç de korktuğum gibi bir yer olmadığını gördüm.” çocuk rahatlar ve yalnız değilim hissini yaşayabilir.

    •    Uyum sorunu çocuğun okula başlamasından bir süre sonra azalan bir sorundur; fakat bu durum çocuktan çocuğa farklılık gösterebilir. Bu nedenle karşılaştırma yapmak çocuğun özgüvenini olumsuz etkileyerek, süreci daha zor geçirmesine sebep olabilir. Eğer bu konuyla ilgili sorunlar 3 ile 4 hafta artarak devam ederse bir uzmandan destek almak faydalı olabilir. Bir de önemli olan şey sizin duygularınızdır.

Unutmayın eğer sizler rahat ve pozitifseniz ebeveyn ve çocuk arası olan güçlü kanal sayesinde bu çocuğa olumlu şekilde yansır ve çocuğun uyum sürecini kolaylaştırır.

 

Uzman Psikolog / Aile Danışmanı
Ayçin KOÇ

 Bu yazı 5764 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
YUKARI