Bugun...
facebook-paylas
İnşaat Sektörü
Tarih: 02-12-2015 12:01:00 Güncelleme: 02-12-2015 12:01:00


Bin bir iş alanın içinde barındıran farklı bir sektör. İçinde her şey var. İmar var. Rant var. Yenileşme var.  İnşaat sektörü her alanda var. Sanayide var, fabrikalar. Yerleşimlerde var, konutlar. Ulaşımda var, yollar ve köprüler. Tarımda var, depolar ve tarımsal işletmeler. Anlayacağınız; Ne yaparsan yap, içinde mutlaka inşaat sektörü var. Tabi bu Ülke (KDV ve ÖTV) ekonomisine ve istihdama da büyük yer tutuyor.
***
KENTSEL YENİLEME
Biz Kentsel Yenilemeyi değerlendirelim. Kentsel yenileme, malum eski şehri yeni kent haline getirmek. Eski Kentleri yorumlarken. Demirel’in meşhur sözü ile değerlendirmek lazım. “DÜN DÜNDÜR” Yani, Eski kentler yapılırken o günün şartlarını Özellikle ülkenin ve vatandaşın EKONOMİK İMKANLARINI göz ardı etmemeliyiz. Bunu yaparken bir dönemi karalamak adına.
***
RANT OLMAZSA OLMAZ
Eski Kentleri yenilemek için bu alanların EKONOMİYE KATKI veya bu günkü terimle RANT sağlaması şart. Bu rantta üç kesime dağıtılması lazım.
1—Arsa sahipleri, kazanacak.
2—Müteahhitler, kazanacak.
3—Kamu (Belediyeler), kazanacak.
* Arsa sahibi kazanacak ki; evini—arsasını verecek, karşılığında bir kaç daire alacak. * Müteahhit kazanacak ki; arsa sahibine daiere verecek kendisi de para kazanacak.
* Kamu (Belediyeler) Kazanacak ki; yapılacak terklerden, geniş caddeler ve yol, park, sosyal tesisler kazanacak. Bu üç ayaktan, birisi kazanamazsa bu sistem kilitlenir yürümez. Yani,
* Arsa sahibi sahip olduğu konuttan daha iyisini ve de daha fazlasını alamazsa yerini vermez.
* Müteahhit, para kazanamazsa bu işi yapmaz.
* Belediye, yapılacak terklerden yol, parklar—okullar yani SOSYAL DONATILAR kazanamazsa İMARA açmaz. YOĞUNLUK ARTIŞI ŞART Kimi Teknik Elemanlar, genelde Yoğunluk artışına karşıdır. Ama yoğunluk artışı olmazsa, bu sistem çöker, bir adım bile yürümez.
PLAN TADİLATLARI ÇÖZMEDİ
Yoğunluk yapmadan, Kentsel yenileme için bazı İMAR DÜZENLEMELERİ yapıldı ama hiç biri çalışmadı yani sağlıklı uygulama getirmedi. Böyle oluncada vatandaş, kendi binasına ek kaçak inşaatlar yaparak yoğunluk artışı yaptt. KENTSEL DÖNÜŞÜM Yoğunluk ve RANT kompleksine kapılmadan yapılan KENTSEL DÖNÜŞÜM planları şehirlerde hızlı bir yenileşme sağladı. Arsa sahipleri kazandı, Müteahhitler kazandı belediyeler (Kamu) SOSYAL DONATILAR kazandı..
PEKİ İNŞAATLAR SAĞLAM MI
Şüphe ile yaşanmaz, ama şüphe her türlü tedbirin alınmasını sağlayan bir duygudur. İnsan denilen yaratık, her an kontrol altında tutulmalıdır. Sistem güven üzerinde değil de kanunlarla—ağır cezalarla olmalı. Denetimin de yetmez, çünkü bu kadar yüksek RANT olan bir sahada RÜŞEVET çok yüksek olur. O zaman, ne yapılmalı dediğinde, Müteahhit kesimine çok ağır yaptırımlar getireceksin. Getir ki, kanunlar yaptırımcı olsun.
***
DEPREMLERDEN
DERS ALAMADIK
Bir çok yerde depremler oldu, yıkılan binaların haddi hesabı olmadı, ölen insan sayısı dünyanın dudaklarını uçaklattı ama yakalanan, hapse atılan veya idam edilen tek bir sorumlu bile görmedik.
AMA KORKULARLA VEHİMLERLE
Ne olursa olsun, korku ve vehimlerle sistemi yavaşlatmamak lazım. Neticede, ya şehir eski, yıkık virane fakir olarak kalacak, Veya, cesur insanların elinde Şehir DÜNYA KENTLERİ arasına girecek.
İSTİMLAKLE YÜRÜEMEZ Mİ?
Efendim, RANT vermek yerine Belediyeler (KAMU) İstimlakle bu işi yapalım diye düşünenler olabilir. Tabi ki, her fikre saygımız olur, ama belediyeler İstimlak yolu ile bu işleri yapmaya kalkarlarsa başarı sıfır olur. Olsaydı bu güne kadar olurdu. Efendim olanlar oldu ya... Doğru oldu, ama boş arazilerde oldu. Onu babam da yapar.

 Bu yazı 5453 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
YUKARI