Bugun...


Eser Sarı

facebook-paylas
İzmir'de Su Savaşları
Tarih: 16-05-2016 15:05:00 Güncelleme: 16-05-2016 15:05:00


  Hepimizin bildiği üzere geçtiğimiz haftalarda İzmir'in bazı metropol ilçelerinde günlerce sular kesildi. Bornova, Bayraklı, Konak ilçelerine bağlı bazı mahallelerde bakım, onarım, yenileme gibi nedenler ileri sürülerek vatandaşlar mağdur bırakıldı. Su kesintisinin planlanan ve açıklanan zamandan daha uzun sürmesi üzerine, çoktandır unutulan tanker kuyruklarında bekleyen vatandaş isyan etti. Ortaya çıkan manzaralar 1990 lı yılları aratmadı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, beş günlük su kesintisi nedeniyle twitterdan özür dilemek zorunda kaldı.
    Su kesintileri ve su tüketim alışkanlıklarının değişmesi, insan sağlığını olumsuz etkilemektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda hanelerin yarısından çoğunda, su kesintisinin sağlık için risk faktörü olarak saptanması, su kullanım özellikleri ve kentsel altyapının sağlıkla olan ilişkisini ortaya koymaktadır.
Su kesintisi ardından gelen ilk suyun ve su kesintisi sırasında kullanılmak üzere biriktirilen suyun kalitesinde bozulma olması durumunda diyare (ishal) oluşumu artış göstermektedir. Bu durumda yetkililerin çok hassas davranması gerekmektedir. Ayrıca tankerle Vatandaşa dağıtılan sularda da aynı sıkıntının başgösterdiği gözlemlenmiştir. Allahtan ki ekonomik durumu iyi olan vatandaşlar içme ve mutfak suyunu damacana suyu kullandıkları için diyare sıkıntısı çok fazla başgöstermemiştir.
    Gelelim İzmir'de barajlardaki doluluk oranlarına:
13 Mayıs 2016 tarih itibariyle;Tahtalı Barajındaki doluluk oranı %83.92, Balçova Barajında%71.31,Ürkmez Barajında%92.19, Güzelhisarda%91.09, Alaçatı Kutlu Aktaş ta%49.84 tür.
Bu demektir ki,etkin ve bilinçli su tüketimi sözkonusu olur ise İzmir uzun yıllar susuz kalmayacaktır. Ancak bu konuda İZSU'nun Vatandaşı bilinçlendirmek için yeterli ve verimli bir çalışma içinde olmadığı, zaafiyet içinde olduğu da gözlenmektedir. Geçmişte İzmir'in suyunda arsenike rastlandığı ve Kuraklığın başgösterdiği dönemde İzsu ve İzmir Büyükşehir Belediyesinin gerek medya yolu ile ve gerekse Afiş, insört,  broşür vb şekilde yaptığı su kullanımı ile ilgili Bilinçlendirme çalışmalarına devam etmesi şehrimizin geleceği açısından çok önemlidir.
      Önceki gün şehrimizi ziyaret eden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof.Dr. Veysel Eroğlu da Izmir için müjdeli haberler verdi. İzmir'de su problemi vardı. Gördes Barajı'nı inşa ederek İzmir'e suyu getirdik. Şu anda İzmir'in su problemi yok bundan sonra da olmayacak. Biz büyük düşünüyoruz. İzmir daha da güzelleşecek, turizm potansiyeli artacak. Dolayısıyla su problemi olmamalı. 2060 yılına kadar suya garanti veriyoruz. İzmir'e ne gerekiyorsa onu yapacağız. Burada ne kadar gölet ve baraj varsa yapmak için harekete geçtik. Ayrıca bütün topraklarımızı sulayacağız ve çiftçilerimize olanaklar sağlayacağız. Gerek içme suyu ve gerekse sulamayla ilgili hiçbir problemimiz kalmadı' diye konuştu. Izmir Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Kocaoğlu'nun artık yakınmak yerine merkezi hükumetten gelen bu destek ve olanakları iyi kullanmasını, suyun israf edilmesine ve yanlış kullanımına Yönelik önlemlerin alınması, kaçakların önlenmesi ve halkın bir daha mağdur edilmemesini sağlaması için gerekli önlemleri almasını ve daha dikkatli olmasını buradan temenni ediyoruz
     Globalde de İklimlerdeki düzensizlikler, kirlenme, nüfus artışı, gıda ürünleri talebindeki artış verimsiz ve bilinçsiz su kullanımı,su sorunlarını artırmaktadır.Gelecekte su kaynaklarının tükenmesi ile ülkelerarası su savaşlarının çıkma tehlikesi olasıdır.Bu yazı 6546 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HABER ARA
YUKARI