Bugun...


Eser Sarı

facebook-paylas
Ramazan Ayı’nı anlamak
Tarih: 21-06-2016 17:27:00 Güncelleme: 21-06-2016 17:27:00


    Geldi gelecek derken bir Ramazan ayının daha sonlarını yaşıyoruz. Bir ay da olsa hanelerimize bereket, maneviyatımıza ferahlık, yaşantımıza fren getiren Ramazan-ı Şerif'i sultanlara yakışır eda ile karşılayıp, Rabbimizin rızası çerçevesinde yad etmeliyiz.
    Ramazan Ayı , Yüce Rabbimizin inananlara büyük bir ihsanı,oruç,iyilik ayıdır. Tövbelerin, duaların, hayır ve hasenatın kabul olunduğu mübarek bir aydır. 
    Ramazan, kelime olarak şiddetli sıcaklık ile yerin göğün ısınması anlamına gelmektedir. Bu ayda tutulan orucun verdiği açlık ve susuzlukla yanma veya oruçla günahların silinmesinden dolayı yakma anlamı ile ilgili olarak Ramazan adı verilmiştir. Yüce kitabımız Kur'an-ı Kerim bu ayda indirilmiştir.
    Ramazan Ayı ki; orucu, iftarı, sahuru, teravisi, mukabelesi ile, ibadet ve taatta bulunanlar için bir kurtuluş, beraat ayıdır.
    Büyük ecir ve sevaplarla dolu bu mübarek ayda Cenab-ı Hakk'a töbe ve istiğfar etmek, başkalarına haksızlık yaptıysak onlardan helallik dilemek gerekir.Dinimizin haram kıldığı kin, hased, iftira, gıybet gibi dünya ve ahiretimiz için faydası olmayan kötü huylardan vazgeçmeliyiz.
    İslam, inanlara her zaman paylaşma ve yardımlaşmayı tavsiye eder. Ramazan ayında kimsesizlere, fakirlere, yoksullara, komşulara, hayır kurumlarına yardımda bulunmak, onlara şevkat ve merhamet göstermek imanımızın gereğidir. Peygamber Efendimiz (s.a.v) her zaman muhtaçları gözetir, kimseyi eli boş çevirmezdi. Hadis-i Şeriflerinde şöyle buyurmuşlardır. ''Fukarayı arayınız, görüp gözetiniz, siz ancak fakirlerin sayesinde yardım görür ve rızıklanırsınız''.
    İslam'ın ekonomik ve sosyal hayatı dizayn eden sistemli bir ibadeti olan fitre ve zekat da bu bereketli ayda ihtiyaç sahiplerine verilir. Zekat, Medine'de Hicretin ikinci yılında farz kılınmakla birlikte; artmak, çoğalmak anlamına gelmektedir. Durumu iyi olan Müslümanların, malları ve parası oranında muhtaç kişilere yardım etmesidir.
    Ramazan ayının maneviyatını yaşamak için yardımlaşmanın gerektirdiği gibi davranılmalıdır.
    Ülkemizde ve dünyanın bir çok coğrafyasında yaşanan acılara, gözyaşlarına, şiddete, zulümlere ve ölümlere de son vermesine sebep olmayı umut ettiğim Ramazan ayının kardeşlik ve barış duygularını pekiştireceğine inanıyorum. Türk ve İslam Dünyasının Ramazanını kutluyor, bu durgularla milletimize ve tüm dünyaya barış ve huzur getirmesini diliyorum.Bu yazı 6378 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HABER ARA
YUKARI