Bugun...


İrfan Onan

facebook-paylas
24 HAZİRAN’DA PARTİLERİN KARNESİ VE VAATLERİ
Tarih: 09-06-2018 15:37:00 Güncelleme: 09-06-2018 15:37:00


24 Haziran, Türkiye için tarihi bir gün olacak. Türkiye’nin gelecek 5 yılı yeni Cumhurbaşkanı ve Genel Seçimler sonucunda şekillenecek. Seçime giren 11 Parti ve 6 Cumhurbaşkanı adayı yarışacak.  CUMHUR İTTİFAKI AK Parti ve MHP’nin adayı Recep Tayyip Erdoğan ile MİLLET İTTİFAKI CHP’nin adayı Muharrem İnce, Saadet Partisi adayı Temel Karamollaoğlu ile İYİ Parti adayı Meral Akşener. 24 Haziran'da yapılacak cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerinde 59 milyon 391 bin 328 seçmen oy kullanacak. 
Seçmen, Partilerin karnelerindeki başarılarını ve vaatlerini dikkate alarak oy verecek. Burada Cumhurbaşkanı adaylarının karneleri ve vaatleri öne çıkıyor. Cumhurbaşkanı adaylarından örnek vaatlere bakalım, neler vaat ediyorlar.
CUMHUR İTTİFAKI ADAYI RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN SEÇİM VAATLERİ
- Kanal İstanbul ve 1915 Çanakkale Köprüsü gibi büyük projeler mutlaka hayata geçecek
- İstanbul'daki yeni havalimanımız bu yıl 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızda hizmete girecek
- Yerli otomobil ve savunma sanayii alanındaki projelerimiz süratle hayata geçecek
- Türkiye, yeni dönemde sınırlarını terör örgütlerinden temizlemek için Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı gibi harekatlarına yenilerini ekleyecektir
- Türkiye 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine daha emin adımlarla yürüyecek
- Faizler, enflasyon ve cari açık düşecek."
- Küresel bir güç olmak için kendi silahlarımızı üretmeye devam edeceğiz. Altay tankımız gibi, Atak helikopterimiz gibi, İHA’larımız, SİHA’larımız gibi savunma sanayii değerlerimizi artıracağız. Hedefimiz karada, havada, denizde, her alanda yüzde yüz yerli savunma sistemlerine Türkiye olarak sahip olmak.
MİLLET İTTİFAKI ADAYI 
CHP CUMHURBAŞKANI ADAYI MUHARREM İNCE’NİN 
SEÇİM VAATLERİ
- Restorasyon süreci başlatacağım. Adım adım hukuk devletine, parlamenter sisteme, kuvvetler ayrılığına geçişi sağlayacağım.
- Seçilirsem Beştepe’de oturmam. Çankaya Köşkü’ne geçerim
- En büyük hayalim sokakta tek başına yürüyebilen, bisikletiyle dolaşabilen, çevresinde koruma ordusu olmayan bir Cumhurbaşkanı olmak
- Gençlere müjde! 19 Mayıs’ta 500 TL Gençlik Bursu ve 29 Ekim’de 500 TL Cumhuriyet Bursu vereceğim.
- Sarayı altı ay kapatacağım. Oradaki tasarrufla bu bursu vereceğim. Altı ay sonra da Saray’ı üniversite sınavında ilk 5 bine girememiş üniversite öğrencilerine vereceğim. Daha sonra orayı bir bilim merkezi yapacağım
- Kişi başına düşen milli gelirimizi ilk etapta 15,000 dolar düzeyine çıkartarak orta gelir tuzağından kurtulacağız.
- Sözleşmeli öğretmenlik kaldırılacak, öğretmenlere çalışma güvencesi sağlanacaktır.
- 18 yaşına kadar herkes, sahip olduğu nüfus cüzdanından başka hiçbir belgeye ve işleme ihtiyaç duymaksızın, bütün sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanacaktır.
MİLLET İTTİFAKI İYİ PARTİ CUMHURBAŞKANI ADAYI 
MERAL AKŞENER’İN 
SEÇİM VAATLERİ
- Cumhurbaşkanı olup göreve geldiğimizde ilk 100 gün içerisinde, Türkiye Dayanışma Fonu'nu kurarak 30 Nisan 2018 itibariyle borçları yasal takibe ya da yakın takibe alınmış olan ve de borçları tahsilat şirketlerine satılmış olan 5 milyon vatandaşımızın tüketici kredisi, kredi kartı ve kredili mevduat hesaplarından doğan borçlarını satın alacağız.
- Düşük gelirle çalışan vatandaşlarımızın ve öğrencilerimizin borçlarının en az yüzde 80’ini sileceğiz. Kalan borçlarını faizsiz 10 yıla kadar taksitle ödeyebilecekler.
- Yatırım ve Teşvik Sistemini yenileyeceğiz.
- İşsizlik oranını, OECD ortalamasına, %5.6’ya düşüreceğiz.
- Kadın istihdamını %50’ye yükselteceğiz.
- Ekonomide uzman ve deneyimli kadrolarımızla, Orta vadede fert başı geliri 16.000 $’a, GSYH’ı da 1.4 Trilyon $’a çıkaracağız. 
- Makroekonomik İstikrar Programımız ile kontrolden çıkmış durumdaki enflasyon, döviz kuru ve faizleri kontrol altına alacağız. 
Vesaire vaatler arka arkaya sıralanıyor, her geçen yeni vaatler çıkıyor siyaset sahnesine. Bu vaatleri bitmez, kararı 24 Haziran’da millet verecek, seçmenin basiretine ve tartısına güveniyorum. Ödüllendirilecek ve cezalandırılacaklar 25 haziranda belli olacak. 
Bu arada ilginç bir bilgi paylaşayım, 59 milyon 391 bin 328 seçmen oy kullanırken Hangi Rize’liye oy vereceğini de belirlemiş olacak bir anlamda. Şöyle ki; AK Parti Genel Başkanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Rize”li, CHP Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce’nin Annesi Rize”li, İyi Parti Genel Başkanı Cumhurbaşkanı Adayı Meral Akşener ise Rize’nin Gelini. 
24 Haziran sonrasını görünen o ki, Ekonomi, Terör ve HDP ile İttifaklar seçim sonucunu belirleyecek.
Seçim Türkiye için şimdiden 
hayırlı olsun.

 Bu yazı 6805 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HABER ARA
YUKARI