Bugun...


İrfan Onan

facebook-paylas
31 Mart Yerel Seçimlerinin ardından
Tarih: 22-04-2019 17:39:00 Güncelleme: 22-04-2019 17:39:00


31 Mart Yerel Seçimler bitti, İstanbul ve birkaç yer haricinde sonuçlar kesinleşti. Artık top Yüksek Seçim Kurulu’nun vereceği karar ile sonuçlanacak. Seçimler bitti ama umutlar bitmedi. Seçim sonuçlarına göre AK Parti ve MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı 24 Haziran Milletvekili ve Genel Seçimlerde aldığı oy oranını korudu. Ancak Ankara ve İstanbul gibi lokomotif büyükşehirleri kaybetti. Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Yerel seçimlerde harcadığı üstün gayret ve çaba ile “Beka” stratejisi üzerine koyduğu Yerel Seçimlerde oyunu korudu ancak Belediye Başkan adaylarının halk tarafından tercihinde aynı başarıyı yakalayamadılar. Bu yerel seçim, ittifaklar seçimine dönüştü ve adaylar öne çıktı. Belediye Başkan Adayının etkisi partinin oyunu önemli ölçüde etkiliyor. Vatandaş oyunu kullanırken dikkat ettiği kriterlerden birisi de yerli aday veya ithal aday şeklinde öne çıkıyor. Bunun yanında belediye başkan adaylarının toplumda karşılığı olması ve ulaşılabilir olması da seçim sonucunu belirleyen en önemli kriterlerden birisi.

Sonuç itibariyle YSK’nun vereceği son nihai karar neticesinde bir seçimde son buldu. Burada her parti başarısını veya başarısızlığını önceki yerel seçimlerde aldığı oy oranlarına göre kıyaslayarak partisinde gerekti tedbir ve çalışmaları yapacaktır.

AK Parti’nin kuruluşundan bugüne girdiği her seçimden zaferle çıkması önemli bir zafer olarak gözüküyor ancak bu başarı parti ve teşkilatlardan ziyade AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çok büyük katkısı var. 7 Haziran Genel Seçimlerdeki uyarıyı dikkate alındığı, Demir yorgunluğu olduğu üzerine yapılan yorumlar üzerine 1 Kasım Genel Seçimleri ile toparlanmaya çalışılsa da yeterli radikal değişiklikler yapılmaması partiyi, bu gün Yerel Seçimlerdeki halkın AK Parti’ye verdiği mesaj çok manidar.

İzmir’de son 3 Yerel Seçim sonuçlarına baktığımızda; 2009 yılında AK Parti %30,70, CHP %55,20 oy almış, 2014 Yerel Seçimlerinde AK Parti %35,9, CHP %49,6 oy alıyor, 2019 Yerel Seçimlerinde ise AK Parti 38,69 CHP % 58,10 oy alarak başarısını perçinliyor. CHP, İzmir’de son üç dönem Belediye Başkanı olan Aziz Kocaoğlu yerine Tunç Soyer ile devam ederek İzmir’de CHP aralıksız çok uzun bir dönemdir liderliği önde götürüyor. 1999 yılından beri CHP, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığını kaptırmıyor.

Netice itibariyle İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve diğer ilçe Belediye Başkanları mazbatalarını alarak görevlerine başladı. Sonuçta halk kararını verdi, 5 yıl boyunca verdikleri sözleri ve vaatleri tutup hizmetleri gerçekleştirecek.

Başta İzmir’in tüm belediye başkanları dahil, Türkiye’de halkın teveccühü ile seçilen tüm Belediye Başkanlarımıza görevlerinde başarılar diliyorum.

 

 

*********************************************

 

Dünyada neler oluyor?

 

Türkiye’de ve Dünya’da oluşan yoğun gündeme geniş açıdan bakarsak büyük Güç Savaşları yaşanıyor. Türkiye, ABD ve Rusya arasında Patriyot ve S400 füze sistemi ile büyük ve derin bir strateji savaşı oluyor. Burada ABD masa altından aba gösteriyor, F35 uçak üretimi projesinden uzaklaştırmak ile tehdit ediyor.

Çin ile ABD’nin Ticaret ve Güç Savaşları, Çin’in büyük teknoloji şirketi “Huawei” ile ABD’nin uçak sanayi şirketi “Boeing” arasında kendini gösteriyor. ABD, “Huawei” şirketine ceza kesmesi, Boeing 737 uçaklarının düşmesi ve dünyada birçok ülke havaalanlarında seferler iptal edilmesi ile sipariş iptalleri Boeing firmasını zor duruma soktu.

Yine ABD ile Çin’in ticaret savaşlarında, yeniden İpek yolunu canlandırması ile eski Ticaret güzergahına yatırım yapması ABD’yi çok kızdırdı.

Türkiye’nin Rusya, Çin, İran ile kendi paraları ile ithalat ve İhracat yapma kararları dünya ticaretinde ortak para birimi olan doların tahtını zorluyor.

ABD ile AB ülkeleri arasında, aynı zamanda Fransa ile bazı meselelerin olması, Sarı yeleklilerin hala Fransa’da Vandallığa devam etmesiyle bir bağlantısı var mı sorusunu aklıma getiriyor.

Yine Yeni Zellanda’da yaşanan ve İslam’ı ve Türkiye’yi hedef alan Cami’yi basarak 50 insanı şehit etmesi, Türkiye’ye ve İslama bir mesaj olabilir mi sorusu da kafalarda yerini koruyor.

Son günlerde Mescid-i Aksa'nın doğu tarafında bulunan Mervan Camii'nin yanması, ardından Paris’te Notre Dame Katetrali’nin yanması ve Srilanka’nın başkenti Colombo’da 3 kilise, 4 otel’de patlama olmasını “tesadüf” kelimesi ile açıklanamaz. Birileri düğmeye bastı cami, katetral, kilise ayrımına bakmadan yakıyor, bombalıyor, yüzlerce insan ölüyor. Bu eylemlerin altında yatan mesajı iyi okumak gerekiyor, Yeni bin yılda, yeniden din savaşları ile 3.cü dünya savaşı mı çıkarılmak isteniyor, büyük devletlerin küçük menfaatleri için.

Türkiye’nin gelişmeleri çok dikkatli analiz etmesi, her türlü ihtimale karşı tedbirli ve uyanık olması lazım.  Çünkü “Türkiye” yakın gelecekte olacak olan ne varsa; stratejik konumu açısından, İslam dini temsilcisi olması açısından veya yeniden “dünyaya bende varım” demesinden dolayı çok dikkatli olması, hem içerde hem dışarıda çok güçlü ve tek vücut olması gerekiyor.Bu yazı 2615 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HABER ARA
YUKARI