Bugun...


İrfan Onan

facebook-paylas
5G teknolojinin hayatımıza katacakları
Tarih: 09-09-2019 10:38:00 Güncelleme: 09-09-2019 10:38:00


İnsanların heyecanla beklediği 5G teknolojisi hayatımıza fırsatlar mı getirecek, yoksa yaşamlarımız için bir tehdite mi dönüşecek sorusuna cevap aradım bu yazımda. 1G, 2G, 3G, 4G, 5G derken nereye kadar gidecek teknolojinin sonu yok, fakat her teknolojik yeniliğe geçişte bir öncekine göre fersah fersah değişim ve dönüşümler oluyor. Dünya ikinci bin yıldan sonra, yeni bir rotaya doğru yönünü çevirdi. Yapay Zeka, Robot, 5G, Endüstri 5,0 gibi kavramlar hayata girdi ama insanların çoğu bunların sonucunda neler olacağını bilmiyor. 
3G’den 4G’ye geçişte sadece İnternette hız arttı fakat hayatımızı derinden çok etkilemedi. Ama 5G teknolojisine geçildiğinde yani 2020 yılında “İNTERNET”, dünyanın ve içinde yaşayan insan hayatının tam merkezine yerleşecek. 
Hayatımızda 5G ile 
neler değişecek?
5G teknolojisine tam olarak geçildiğinde neler olacak? Yapay Zeka yönetim sistemleri, Ultra hızlı İnternet bağlantısı, Uzaktan internet üzerinden cerrahi ameliyatlar yapılması, Akıllı ev sistemlerindeki birçok aygıt ve donanım internet üzerinden yönetilmesi, Akıllı şehirler, Akıllı ve sürücüsüz araçlar ve tüm elektronik aygıtların birbiri ile haberleşmesi gibi geçmişte hayal bile edilemeyen birçok şey gerçekleşecek. 5G ile hiç olmadığı kadar “hayatımız internete girecek” ya da “internet hayatımızın her aşamasında olacak”. 
4G’ye kadar internet hızının artması yani “hızlı internet” diyerek açıklama yaparken 5G teknolojisi akıllara şu soruyu getiriyor, fırsat mı yoksa tehdit mi olacak insanlık için? 5G teknolojisi insanlık için bir devrim bence. Teknik olarak konuşmak gerekirse 4G teknolojisi ile internette 1 saniyede 1 gigabit veri aktarımı mümkün iken 5G teknolojisi ile bu hız 1 saniyede 10 gigabit veri aktarımına çıkacak. Ancak burada internet hızının muazzam artışından da önemlisi “DÜŞÜK GECİKME”.  Günümüzde hem mobil şebekeler hem de kablosuz geniş bant ağlarda “gecikme miktarı yüksek”. Özellikle uzaktan bağlantılarda bu gecikmeler çok etkili oluyor. Gecikme süresinin çok olması uzaktan tıbbi cerrahi ameliyatların yapılamamasına ve akıllı sürücüsüz otomobillerin kullanılmasını engelliyor. Yine önemli bir örnek vereyim. Sağlık sektöründe kullanılan ve Türkiye’de de çoğu hastanede var olan Davinci Robotu ile cerrahi ameliyatlar yapılıyor. Ancak bu Davinci Robotun uzaktan bağlantı özelliği 4G teknolojisinin “yüksek gecikme süresi” nedeniyle kullanılamıyor. 5G teknolojisine geçildiğinde binlerce kilometre uzaktan Davinci Robotuna 5G teknolojisi ile internet üzerinden bağlanarak “düşük gecikme süresi” ile her türlü ameliyatlar yapılabilir. Gecikme süresi 4G teknolojisinde 100 milisaniye iken, 5G Teknolojisi ile “Düşük Gecikme süresi 1 milisaniyenin 16da 1ine” düşüyor. Bu şu demek oluyor; Binlerce kilometre uzaktayken sanki ordaymış gibi görüp ordaymış gibi her şeyi yapabilmek gibi muazzam bir teknoloji demek. Hatta ilk denemesi Çin’de 3bin kilometre uzaktan bağlanarak Davinci Robotu üzerinden beyin ameliyatı yapılarak hastaya beyin pili takıldı. Huawei 5G teknolojisi kullanılarak internet üzerinden yapılan ve 3 saat süren ameliyat başarılı geçmesi, tıpta yeni bir dönem açtı. 
Nesnelerin İnterneti dönemi
Sahip olduğumuz tüm nesneler her türlü eşya artık 5G teknolojisi ile internet üzerinden haberleşecek. “Akıllı evler, akıllı fabrikalar ve akıllı şehirler” kavramları hayal değil gerçek olacak. Düşünün akıllı bir şehirdeki tüm trafik ışıkları birbiri ile koordineli bir şekilde çalışacak. Akıllı sürücüsüz otomobiller ile akıllı otobanlarda her aygıt birbiri ile haberleşerek Yapay Zeka ile kontrollü ile kazasız bir şekilde çalışacak. Şu an için 5G teknolojisinde dünyada öncü ülke Çin ve Güney Kore olarak çalışmaları hızlı bir şekilde yürütüyor. 
5G Teknolojisi; dünyada Finansı değiştirecek, Sağlık Sektörünü değiştirecek, Üretim Sektörünü dolayısıyla bütün sektörleri kökünden değiştirecek. Peki buna Devletler hazır mı? Ülkemiz bu teknolojiye hazır mı?
5G teknolojisi ile dünya halklarının yüzde 90'ı, 2025'e kadar, sınırsız ve ücretsiz veri depolama imkanına sahip olacak. Bilgisayar, Tablet, Cep Telefonu veya herhangi bir teknolojik alet ile bulut teknolojisinin sınırsız kapasitesini kullanıyor olacak. Ve artık Bilgisayarların, tablet ve cep telefonların eskimesi ve işlemcilerinin yavaş olması sebebiyle yenilenmesine de gerek kalmayacak çünkü internet 5G teknolojisi ile çok hızlı olacak işlemcinin önemi kalmayacak. 
İşte 2025'e kadar hayatımıza 
girecek yeni teknolojiler!
- Üç boyutlu objeler ortaya çıkarabilen 3D yazıcılar ile “insan organları” da üretebilecek. Sağlık endüstrisi, insanlar için yedek parçalar üretmeye hazır olacak. 3D yazıcılar, daha da geliştirilerek üç boyutlu yazıcıdan çıkmış tek parçadan üretilmiş otomobiller üretilebilinecek. Böyle otomobiller daha ucuz, daha sağlam araçlar ve kişiye özel araçlar piyasalarda olacak. 
- İmplant mobil telefonlar, ticari olarak 2025'te kullanılmaya başlanacak. İmplant telefon teknolojisi nedir sorusuna cevap elinizin içine küçük bir operasyonla çip takılacak ve bu çip hayatınız boyunca elinizde kalacak ve hem internet hem de fiziki bir cep telefonuyla bağlantılı olabilecek. Çip aynı zamanda sahibinin sağlığını da kontrol edecek. 
-Gözlükler internete bağlı olacak, bunlarla internetten istenilen tüm bilgiler çok hızlı bir şekilde gözlük camına yansıyacak. Özellikle okuma gözlüklerinin yüzde 10'u, 2023 yılına kadar internet bağlantılı olacak. İnternette aradığınız bir site ya da sayfayı gözlerinizin önüne getirebilecekler. İnternet bağlantılı giysiler diğer nesnelerle haberleşecek hayatı kolaylaştıracak çözümler üretilecek.
-Günümüzde dijital teknolojiyi ve interneti kullananların oranı dünya genelinde yüzde 50'ye yaklaştı. 2023'te insanların yüzde 80'i dijitalleşmiş olacak. Artık dijital hayat, kişinin fiziki yaşantısıyla birleşecek ve her şey kontrol altında olacak. 
-Bitcoin gibi dijital para birimleri, para transferlerinde çok sık kullanılacak. Hükümetler bile ticaretlerinde dijital para kullanacak. Dijital para dünya para birimlerinin yerine güvenilir bir ödeme aracı olarak kullanılacak. 
-Dünya nüfusunun yüzde 90'dan fazlası, 2023 yılında cep telefonları veya tabletler 5G teknolojisi ile süper bilgisayarlar haline gelecek. Herkesin elinde bir akıllı telefon ya da daha küçük bir cihaz ile 5G bulut teknolojisini hızlı ve limitsiz kullanabilecek.
-2025 yılında şirketler, yapay zeka ile yönetilecek. Çoğu beyaz yakalı yönetici Yapay Zeka yüzünden işini kaybedecek. Yapay Zeka yönetim sistemleri ile hızlı, hatasız yönetim ve denetim yapılabilinecek.
-Nüfusu 50 binden fazla olan bazı kentler, 2025 yılında akıllı sürücüsüz otomobiller trafik ışıksız kazasız bir şekilde seyahat edebilecek. Akıllı kentlerde Enerji, hammadde akışı, lojistik, trafik gibi kent sorunları, akıllı uygulamalarla sorunsuz hale gelecek.
Ve şu an aklınıza gelebilecek bir çok alanda 5G teknolojisi insan hayatını kolaylaştıracak. Tabi ki, İnsanoğlu için mutlaka faydaları olacağı kadar zararları da olacaktır. Zararlarını yazmaya kalksam radyasyondan başlayıp cipli insan kontrolü ve komplo teorilerine kadar konu uzar. 
Tavsiye olarak; yine de düşünün derim, eskisi gibi bir reel hayat yaşamak mı yoksa 5G ile dijital bir hayat yaşamak mı daha mutlu eder insanı?

 Bu yazı 4477 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HABER ARA
YUKARI