Bugun...


İrfan Onan

facebook-paylas
AK Parti Bornova’da Cevdet Çayır dönemi
Tarih: 27-03-2018 10:49:00 Güncelleme: 27-03-2018 10:49:00


AK Parti, 2018 yılını tüm Türkiye’de teşkilatlar da yenilenme yılı ilan edercesine, seçimler öncesi harekete geçti. AK Parti İzmir’de 6. Olağan Kongresini ilçe ilçe planlı bir şekilde yapıyor.

AK Parti önceki İl Başkanı Bülent Delican’dan görevi devralan tecrübeli başkan Aydın Şengül, temayül yoklaması ile teşkilatları yeniden şekillendiriyor. İzmir’e yeni bir dinamizm getirmesi beklenen Aydın Şengül’ün siyasi tecrübesi teşkilatın tüm kademelerinde görev almasından geliyor. Şehir Plancısı olan Şengül, İzmir’in 2007-2009 yılları arasında il başkanıydı, 2011 yılında İzmir milletvekili olmasından sonra bir süre sonra tekrar 2018 yılında AK Parti İzmir İl Başkanı oldu.

Bornova AK Parti ilçe de 39 ay görev yapan ilçe Başkanı Arslan Keskin, yapılan 6.cı Olağan kongre ile görevi Cevdet Çayır’a devretti. Yönetimini oluşturan Bornova İlçe Başkanı Cevdet Çayır, yönetimiyle tek listeyle delegeden Onay alarak yeni ilçe başkanı oldu. Murat Çay Lojistik firmasının sahibi olan İş adamı Cevdet Çayır, aynı zamanda mevcut AK Parti Bornova İlçe Meclis Üyesi, öncesinde AK Parti İl Yönetim Kurulu üyeliği ve geçmişte Anavatan Partisinde Bornova İlçe Başkanlığı görevini de yaptı.

Bornova Kongresinde öne çıkanlar

İzmir’de yapılan kongrelerden Bornova ilçe kongresine ilk kez bir bakan katıldı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İl Başkanı Aydın Şengül, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ, İzmir milletvekilleri Necip Kalkan, Kerem Ali Sürekli, Mahmut Atilla Kaya, Eski başkanları Bülent Delican, Ömer Cihat Akay, AK Parti İzmir İl Kadın Kolları Başkanı Gözde Keskin ve çok sayıda STK temsilcisi ile partililer katıldı.

İzmir’in ilçelerinde birer birer yapılan kongrelere tek tek giderek, nabız tutan Şengül, Bornova İlçe kongre çok dikkat çeken konuşmasında Selçuk ilçe teşkilatında yaşanan iki adaylı kongreyi örnek göstererek, “Kimsenin kendisini partinin üstünde görmesine izin vermeyeceklerini” ifade etmesi, çok net ve kesin bir mesaj oldu.

Katılımın yoğun olduğu Bornova ilçe kongresine gelen Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, İzmir’e yapılan hizmetlerin 45 milyarı geçtiğini, sadece kendilerinin 14 milyara varan projeyi yaptıklarını belirterek, diğer 80 ile yapılan hizmetin İzmir’e de yapıldığını ve devam edeceğini ifade ederek İlçe Başkanı Cevdet Çayır’a ve yönetime başarılar diledi.

Kongrede tek aday olarak sandığa giden Cevdet Çayır, 400 delegenin 198’inin oyunu alarak AK Parti Bornova İlçe Başkanı seçilirken, 44 oy geçersiz sayıldı.

Kongre Başkan seçiminden sonra tüm teşkilata Birlik ve Beraberlik mesajı veren Cevdet Çayır, çok çalışarak AK Parti’yi Bornova da başarılı kılacaklarının sözünü verirken, emeği geçen tüm partili ve dava arkadaşlarına teşekkür etti.

AK Parti Bornova İlçe Başkanı Cevdet Çayır’a yeni görevinde başarılar diliyorum. Bornova’ya ve Bornova’lılara hayırlı olsun.

 

—————————————————————————————————————

 

 

Yeni Torba Yasasının Getirdikleri

 

Şubat ayında meclise sevk edilen Vergi kanunları ile bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılması hakkında kanun tasarısı, hayatımıza birtakım kadro, teşvik, muafiyet, ceza, indirim gibi bir takım yenilikler getirecek.

Mecliste görüşülen torba yasasında dikkat çeken gelişmeler neler?

- İstihdam artışı için teşvik verilecek.

- 2020 sonuna kadar ilave istihdam sağlayan özel sektör işverenleri için 12 ay süreyle; Gelir Vergisi Stopajı, Damga Vergisi ve Sosyal Güvenlik Primi desteği teşviki getiriliyor.

- Yatırım, Üretim, İhracat, Ar-Ge, Yenilik ve Tasarım faaliyetleri teşvik edilecek.

- 16 yaş üstü aracını hurdaya ayırana yeni araç alımlarında 10 bin TL ÖTV indirimi getirilecek.

- Yasayla 5 bin ilave sözleşmeli öğretmen alınacak. Terörle mücadelede ölen sivillerin yakınlarına 2 kadro, Maden kazalarında ölenlerin yakınlarına devlette 1 kadro verilecek.

- Bireysel emeklilikte cayma süresi 3 kata kadar artırılacak.

- Kaçak madencilik yapana hapis cezası ve 10 yıl boyunca madencilik faaliyetinden men edilmesi geliyor.

- OSB'ler ve küçük sanayi sitelerince yapılan veya yaptırılan; altyapı yatırımları ile mal teslimi ve hizmet ifalarında KDV'den istisna öngörülüyor.

Mecliste görüşülen Tasarı ile İstihdamın artırılmasına ve Ekonominin güçlenmesine yönelik kapsamlı ve güçlü teşvik mekanizmaların oluşturulması piyasalarda olumlu bir hava, canlılık getireceğine inanıyorum.

 

 

—————————————————————————————————————

 

 

Yabancıya vatandaşlık, konut piyasasına hareket getirecek

 

2017 yılında çıkarılan yönetmelikte; Yabancıya vatandaşlık hakkı için şart koşulan 1 milyon dolarlık konut alım şartı, yeni bir çalışma ile 300 bin dolara iniyor.

12 Ocak 2017'de Resmi Gazete'de yayımlanan "Türk Vatandaşlığı Kanunu'nun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapan" yönetmeliğe göre, en az 2 milyon dolar sabit sermaye yatırımı yapan ve bu durumu Ekonomi Bakanlığı'nca tespit edilen veya en az 1 milyon dolarıyla taşınmaz alan ve bunun 3 yıl satılmayacağını taahhüt eden şahıslar, Bakanlar Kurulu'nun kararı ile Türk vatandaşı olabiliyor” şartı üzerinde yapılan çalışmalar ile esnetiliyor.

Şöyle ki, 1 milyon dolar değerinde gayrimenkul alan yabancıya “VATANDAŞLIK” verilmesi uygulaması, 300 bin dolara iniyor. Yabancı yatırımcıların daha çok 100 ila 300 bin dolar aralığındaki konutları tercih etmesi olduğu bu uygulamadaki değişiklik yapılma gerekçesini oluşturuyor. 7.ci Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde düzenlenen “Gayrimenkulün Geleceği” panelinde sektörün önde gelen oyuncuları taleplerini dile getirdi. Sektör temsilcileri 1 milyon dolarlık konut alımında yabancılara tanınan vatandaşlık hakkı için de hükümetin bir çalışma içerisinde olduğunu anlattı. Buna göre yabancıların 300 bin dolarlık konut alımında vatandaşlık hakkı tanınacak. Panelde; Yabancıya emlak satışlarının 2017 yılında 5 milyar dolar seviyesine yaklaşıldığı, 20 milyar seviyesine çıkarmak için, yabancıların 1 milyon dolarlık gayrimenkul alımında vatandaşlık hakkının 300 bin dolara indirilmesi için çalışmaların başlaması memnuniyet verici karşılandı.

Kaanatimce, yapılması planlanan değişiklik ile Ekonominin lokomotif sektörlerinin başında olan İnşaat Sektörüne ciddi bir katkı sağlayacaktır. Tabi ki, bu değişikliğin neticesinde getireceği faydaların yanında menfi durumlara karşı da hukuki alt yapısını hazırlamak gerekir.Bu yazı 5228 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
YUKARI