Bugun...


İrfan Onan

facebook-paylas
Başkanlık için İzmir’de CHP’den Kim Nereden başvurdu
Tarih: 27-10-2018 14:15:00 Güncelleme: 07-11-2018 11:05:00


Yerel Seçimler için İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için 9 aday adayı, 30 ilçe belediye başkanlığı için başvuru yapan 337 aday adayı Başkanlık için yarışacak.

Yerel Seçimlere 6 ay kala İzmir Büyük Şehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 31 Mart 2019 yılında yapılacak Yerel Seçimlerde aday olmayacağını açıklaması sürpriz oldu. Siyaset, her zaman sürprizlere gebedir, karar açıklanmadan önceki bir saatte bile çok şeyler değişir. Aday adayların başvuru son günü olan 26 Ekim itibariyle İzmir Büyük Şehir Belediye Başkanlığı için 9 aday adayı dosyasını CHP İzmir İl Başkanlığına teslim etti. Başkanlık için 30 ilçe de 337 aday adayı netleşti.

Büyükşehir için başvuru yapanlar şöyle; İzmir eski milletvekilleri Musa Çam ile Canan Arıtman, CHP İzmir eski İl Başkanı Kemal Karataş, Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, Karşıyaka Belediyesi eski Başkanı Cevat Durak,  Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, Bergama Belediyesi eski Başkanı Sefa Taşkın, İzmir Barosu eski Başkanı Aydın Özcan ile parti eğitmenlerinden Seniye Nazik Işık resmi olarak başvuruda bulundu.

Resmi olarak dosya alıp başvuranlar dışında Genel Merkez sürpriz bir isim açıklayarak Büyükşehir belediyesine adaysın da diyebilir. CHP kulislerinde İzmir için bazı belediye başkanları ve İzmir milletvekillerinin adı da adaylık için geçiyor. Ender Yorgancılar, Murat Bakan ve Kamil Okyay Sındır gibi.

Yerel Seçimlere CHP açısından baktığımızda 12-26 ekim tarihleri arasında belediye Başkanı aday adayları ve Meclis Üyeleri aday adaylarını tespit aşamasını bitirdi. Erken kalkan yol alır prensibiyle; CHP Yerel Seçim Vizyon Belgesi hazırlıklarına devam ediyor, seçime gireceği 1,398 seçim bölgesi için masaya yatırarak güçlü ve zayıf noktalarını analiz ediyor. CHP, bu kapsamda bölge toplantıları yapmayı planlıyor. Belediye Başkanlığı bulunmayan yerlerde her türlü olasılık değerlendirerek Millet ittifakına uygun adaylarla sahaya çıkacak gözüküyor.  

MHP ve AK Parti'nin olası ittifakının yanı sıra İYİ Parti'nin de İzmir’de CHP ve AK Parti arasındaki rekabeti artıracağı, CHP'de 24 Haziran sonrası yaşanan parti içi gelişmeler etrafında şekillenen sorunların da CHP'yi zorlayacağı belirtiliyor.

İzmir’de CHP adayları için çalışmalar devam ederken, Ankara ve İstanbul’da durum daha net gözüküyor. Ankara’da AK Parti’nin adayı Süleyman Soylu rakibi CHP’dan Mansur Yavaş ismi geçiyor. İstanbul’da AK Parti’den Numan Kurtulmuş, CHP’den de Muharrem İnce isimleri kulislerde geçen isimlerin başında geliyor. Tabi yukarıda da zikrettiğim gibi, her an her yerde sürprizler olabilir, 31 Mart 2019 Yerel Seçimlerin kazananı ya da kaybedeni partiler değil adayların belirlenmesinde son noktayı koyan Parti genel başkanları olacaktır.

Genel durum, çok bilinmeyenli denklem olması hasebiyle sürprizlere açık bir havanın hakim olduğunu  gösteriyor. Yine her seçimde olduğu gibi seçimlerin kaderini İstanbul ve Ankara ile Anadolu ve doğudaki belediyeleri en çok hangi parti alacak sorusunun cevabı belirleyecek. Seçim sonuçları olarak İzmir’de de Aziz Kocaoğlu’nun yerine gelecek adaya göre dengeler değişebilir. Tüm partilerin genel merkezleri ve Yerel Yönetim başkanlıkları her ihtimali göze alarak çalışma yapıyorlardır.

Seçimlere yaklaşık 5 ay kaldı, daha bu konularda çok çalışma yapılır, çokça konuşulur, bizlerde çokça yazarız. Önemli olan doğru adayı bulmak, sahip çıkabilmek…

Cumhuriyetimizin  kuruluşunun 95.ci yılı kutlu olsun.

 

 

*************************************************************************

 

Dünya’nın Gözü İstanbul’da

29 Ekim 2018 tarihinde Cumhuriyetimizin 95.ci yılını milletçe hep birlikte kutlayacağız. Bugünün diğer günlerden ayrı bir önemi daha var, o da İstanbul’a yapılan yeni Hava Limanı açılıyor olması.

İstanbul Yeni Havalimanı, özellikleri itibariyle dünya tarihine geçti. 29 Ekim’de ilk fazı hizmete açılacak yeni havalimanı; mimarisinden güvenliğine, alt yapısından büyüklüğüne ve en önemlisi dünyadaki konumuyla pek çok ilke imza atıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Cumhuriyet'in kuruluş yıl dönümü 29 Ekimde açılacak olan yeni havalimanı, toplamda 76,5 milyon metrekarelik bir alana inşa edilen ve yıllık 90 milyon kişiye hizmet edecek birinci fazın hizmete açılması için 6 milyar avroluk yatırım yapıldı. Havalimanının inşaatında 3 bine yakın ağır iş makinesi yaklaşık 10 bin kişi, 7 gün 24 saat esasına göre çalıştı. Kamu ve Özel sektör işbirliğinde Yap-İşlet-Devret mantığıyla yapılan İstanbul Yeni Havalimanı bittiğinde 6 bağımsız pisti, 500 uçak kapasitesi ile 70 bin açık ve kapalı otoparkına sahip olacak. Tam kapasite ile yıllık 200 milyon yolcu kapasitesi ile Dünyanın en büyük havalimanı olacak. 2020 yılında yıllık kapasite 250 milyon yolcu kapasitesi olarak öngörülüyor.

Yılsonundan itibaren 2 bin uçak iniş-kalkış yapabilecek. 350'den fazla destinasyona uçuş gerçekleştirerek 250 havayolu şirketine hizmet vererek devasa bir Hava Limanı olacak. Ayrıca Ana terminal binası olarak 1milyon 300 bin metrekareyle tek çatı altında dünyanın en büyük terminal binası olma özelliğini taşıyor. Tamamlandığında dünyanın sıfırdan yapılan en büyük havalimanı olma özelliğinin yanında teknoloji üssü olarak da, Dünyanın en akıllı hava limanlarından biri olacak.

Mimarisi, güvenlik, altyapı ve teknolojisi açısından çokça ödül alan, Dünyanın en büyük hava limanının Türkiye’de yapılmış olması gurur verici. İstanbul Yeni Havalimanı projesinde emeği geçen başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’a ve emeği geçen tüm kurum kuruluş ve çalışanlarına teşekkürü bir borç bilirim.

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 95.ci yılına özel İstanbul Yeni Havalimanı hayırlı olsun.

 

 

 Bu yazı 6593 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HABER ARA
YUKARI