Bugun...


İrfan Onan

facebook-paylas
Dünyayı etkileyen büyük salgınlar ve Olası Sonuçları
Tarih: 17-03-2020 11:40:00 Güncelleme: 17-03-2020 14:58:00


 

Sondan başa doğru gitmek gerekirse şubat ayından itibaren dünya gündeminden düşmeyen ve şimdi Dünya Sağlık Örgütünce  “PANDEMİ=SALGIN” Covid19 adıyla ünlenen Korona Virüsü hakkında bazı hususlara değineceğim. İlk olarak Doktor olmadığımı, herhangi bir tedavi şeklini önermediğimi ifade etmek istiyorum. Ayrıca Korona virüsündeki bazı ayrıntılara dikkat çekerek geçmişte olduğu gibi bugünde tüm dünya insanlarının başına gelen ve bundan sonra da evrim geçirerek gelecek olan salgınlar hakkında detay bilgi vereceğim.

 

Şöyle ki, Tarihte insanlığın başına gelen Pandemileri isim isim şöyle sıralayabiliriz. KARA VEBA, KOLERA, GRİP, TİFO, DOMUZ GRİBİ ve COVİD19

Bugün itibariyle tüm dünyayı tehdit eder hale gelen Çin kaynaklı Korona Virüsü (Covid19) dünya genelinde hızla yayılıyor. Korona virüsünün salgın olması ve dünya genelinde yayılması sebebiyle geçmişte olan salgın hastalıkları ve ölümleri akla getiriyor. İnternet üzerinden yaptığım araştırma da şunu gördüm; dünya küresel sermaye sahipleri salgınlar ve ardındaki İlaç sanayi ile belli dönemlerde dünyayı yeniden dizayn ediyor.

 

Tarihte insanlığın başına gelen Salgın Hastalıklar

 

-Adına “KARA ÖLÜM” denile veba salgını, İnsanlık tarihinin en ölümcül salgınlarının başında geliyor. 1347-1351 yılları arasında Avrupa’da ortaya çıkan Kara Veba salgını sonucunda 75 ila 100 milyon insan öldüğü tahmin ediliyor. Avrupa nüfusunun 3’te 1’i yok olurken tüm dünyada ekonomik ve psikolojik bir çöküş olmuştur.

-1545-1548 yılları arasında Meksika’da ortaya çıkan ve 4 ayrı RNA virüsünün neden olduğu “Kanamalı Ateş Salgını” ile  tahminen 5 ile 15 milyon insanın öldü.

-Veba bu kez İspanya’da tam 300 yıl sonra tekrar çıkıyor. 1647-1652 yılları arasında İspanya’yı kasıp kavuran “Kara Ölüm” vebası 76 bin İspanyolun ölümüne sebep oldu.

-1817-1824 yıllarında Asya ve Avrupa kıtalarında ortaya çıkan “Kolera Salgını, 1899-1923 yılları arasında 1 milyon 500 bin kişiyi öldürdü.

-Daha çok çocuklarda görülen “Çiçek Hastalığı” tarihte en çok ölüme yol açan hastalıklar listesinde bulunuyor.

-“Tifüs Salgını” 1848 yılında ortaya çıkan ve 20 bin kişinin ölümünden sorumlu tutuldu.

-1918-1920 yılları arasında H1N1 virüsünün ölümcül bir alt türü olan “İspanyol Giribi” 18 ay gibi kısa bir sürede yaklaşık dünya nüfusunun %15’i yani 100 milyona yakın insanın ölümüne sebep oldu. Birinci Dünya Savaşı’nın son aylarında tüm dünyayı etkisine alan İspanyol gribinin savaşın bitmesinde önemli rol oynadığı düşünülüyor.

-2014 yılında dünyada 37 milyona yakın insana bulaşan HIV-AİDS salgınında 2010 yılında 1,8 milyon insan hayatını kaybetti.

-2002-2003 yılları arasında Asya ve Kanada’da etkili olan “Şiddetli akut solunum yolu sendromu-SARS” dünyada 37 ülkeye yayılarak ölüm oranı %10,9 oldu.

-Asya gribi 1987-1988 yılları arasında 2 milyon, Hong Kong gribi 1968-1969 yılları arasında 1 milyon insan ve Rus gribi 1889-1890 arasında 1 milyon insan öldü. Domuz gribi ile 2009 yılında 284 bin insanın ölümüne sebep oldu.

-2013-2016 yılları arasında Afrika’da ortaya çıkan “Ebola Salgını” sonucunda 28 binden fazla insan öldü.

 

Korona Virüsü Etkileri ve Sonuçları

-Korona virüs salgını (COVİD 19)

2019 sonlarında, Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıktı. Neden ÇİN sorusuna cevap son 25 yılda dünya ekonomisinde önemli ve güçlü bir konuma sahip olması ve Çin’in “yeni bir kuşak bir yol projesi” sonucunda, gücünü kaybedenlerin yaptığı bir biyolojik silah olabilir mi?

 “1918-1920 yıllarında ortaya çıkan İspanyol Gribinde dikkat çeken önemli bir husus da, ZAYIF, YAŞLI VE ÇOCUKLARDAN ÇOK, SAĞLIKLI GENÇ ERİŞKİNLERİ ETKİLEMİŞ OLMASIDIR. AYRICA BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI'NIN SON AYLARINDA ÇIKARAK TÜM DÜNYAYI ETKİSİ ALTINA ALMASI VE  DÖRT YIL SÜREN SAVAŞIN SONA ERMESİNDE ÖNEMLİ BİR ETKEN OLMASI TESADÜF OLABİLİR Mİ?”

2019 yılı sonlarında ortaya çıkan KORONA VİRÜS (covid19) BEBEKLER VE GENÇLERDEN ZİYADE YAŞLI NÜFUS ÜZERİNE ÖLDÜRÜCÜ ETKİSİ VAR.

 

Teknik olarak bilinen GRİP (ENFLÜANZA) virüsleri; Orthomyxoviridae, Grip A, Grip B, Grip C olarak tasnif edilebilir.

En yaygın olarak görülen Grip A virüsü alt türleri; Domuz gribi,  H1N2, H2N2, H2N3, H3N1, H3N2, H3N8, H5N1, H5N2, H5N3, H5N8, H5N9, H7N1, H7N2, H7N3, H7N4, H7N7, Grip A virüsü H7N9 alt türü H9N2, H10N7

(Not; bundan sonra çıkacak virüsler, yukarıdaki virüslerin bir özelliği değiştirilerek, etkisi ve sonucu farklı olabilecek virüsler, biyoloji laboratuvarlarında oluşturulmayacağına kim garanti verebilir? Örnek H13N31 üretilemez mi?)

 

Salgın hastalıklar sayesinde Tedavilerde kullanılan Anti viral ilaçlar ile Aşılar dünya İlaç Sanayisinde arz ve talep döngüsünü sürekli çalışır halde tutmaktadır.

Covid19 Korona virüsünün Yarasadan çıkarak yayılması önceki salgın hastalıkların kaynakları olan Köpek, Kedi, At, Domuz, Kuşa göre farklılık gösteriyor.

 

Yine Korona Virüsü amaç itibariyle fazla ölüme sebebiyet vermeyeceğini ancak dünyada Ekonomik olarak Küresel Sermayeyi daha da güçlendirecek ve güç dengelerinin değiştirecek bir sonuç doğuracaktır. Ayrıca Korona Virüsü sebebiyle etkilenen nüfus yaşlı nüfus olması dikkatleri çekiyor. Kanımca Dünya nüfusuna ve Küresel Sermayenin kurallarına uymayan ülkelere karşı bir ayar çekilmesi durumu mevcut gibi gözüküyor.

 

Bu Ölümcül Virüs Salgınının en büyük gücü Medya, çünkü tüm dünya medyası virüs ve salgını pompalıyor, şu ana kadar ölümler alkol sonucu ölümlerden, trafik kazaları sonucu ölümlerden veya en komiği sivrisinek ısırıkları sonucu ölümlerden kat ve kat daha az fakat Korona virüsü olduğundan fazla tehlikeli gösterilerek şişiriliyor, korkutuluyor ve kaos yaratılıyor.

Türkiye’nin, dünyadaki salgına karşı tedbirleri doğru, etkili ve hızlı bir şekilde uygulaması sebebiyle en az zararla atlatacağına inanıyorum.  

 

Bu salgın sonucunda yine İlaç sanayii, “AŞI” ve “İLAÇ” çözümü ile kazançlı çıkacaktır. Ancak dikkat edilmesi ve unutulmaması gereken bir şey de aşı ve ilaçların içindeki etken madde; Korona virüsünü yok ederken başka zararlı sonuçlara neden olacak bir duruma kapı açacak mı sorusu? Mesela en çok üzerinde durulan dünya nüfusunun olması gerekenden daha çok olmasına atıfla nüfus popülasyonunu sınırlama durumu. İnsanın doğasında var olan bir yapı, “BİR TAŞLA ÇOK KUŞ VURMAK” hem korona virüs salgınını ilaç ve aşı üreterek büyük ülke olma arzusu, bu ilaç ve aşıları satarak para kazanma hırsını tatmin hem de dünya nüfusunu belli bir düzeyde tutma ütopyasını gerçekleştirmek gibi.

 

Son söz, tüm dünyada ve Türkiye’de bir numaralı sorun haline gelen Korona Virüsü için tüm tedbirleri almalıyız, hijyen kurallarına dikkat etmeliyiz, hızlı bir şekilde virüs bulaşanları hızlı teşhis ve tedavi aşaması ile karantina işlemlerini gerçekleştirmeliyiz. Şu ana kadar Türkiye olarak salgınla çok iyi mücadele ettiğimiz kanısındayım. Ancak Korona Virüs salgınını fırsat sayarak kısa yoldan rant elde etme amacıyla hareket eden FIRSATÇI VE STOKÇULARA devletin gerekli birimleri ACİLEN MÜDAHELE etmelidir. Bu fırsatçı ve Stokçu zihniyet sahibi kuruluşlar Ekonomik Teröristlerdir. Bu tür firmalara ağır cezalar verilmelidir.

Ayrıca Türk Ekonomisinde oluşacak olumsuz sonuçları önlemek adına hükümetin acil ekonomik tedbirler alması ve piyasayı canlandırıcı tedbirler alması zorunludur.Bu yazı 8672 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HABER ARA
YUKARI