Bugun...


İrfan Onan

facebook-paylas
Faizlerin Düşme Beklentisi
Tarih: 09-07-2019 14:41:00 Güncelleme: 09-07-2019 14:43:00


Uzun seçim maratonundan sonra artık önümüze bakmak, ekonomiyi düzeltmek, rahat bir nefes alarak seçim stresi ve algısından çıkmak gerekiyor. 

Ekonominin de rahatlaması piyasadaki durgunluğun bir an önce yerini ekonomik canlanma ve hareketlenmeye bırakması için gerekli tedbirlerin alınması gerekiyor.  Bunun için ilk şart; faiz oranlarının düşürülmesi geliyor, ardından enflasyonla etkin mücadeleyi, sürdürülebilir büyümeyi ve istihdamın artırılmasını sağlayacak gerekli tedbirleri almak gerekiyor.
Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya, Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle görevden alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kendisine ekonomi toplantılarında defalarca faizi indirmesi gerektiğini söyledik. 'Faiz düşerse, enflasyon düşer' dedik. Gerekeni yapmadı. Aynı kulvarda değildik" şeklinde bir açıklama ile TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’nın yerine kararname ile başkan yardımcılarından Murat Uysal’ı getirdi.
TCMB Başkanı Murat Çetinkaya; Nisan 2016’da göreve geldiğinden Enflasyon oranı % 6,5 iken görevi bıraktığında Enflasyon %15,7 oranına yükseldi. 2,5 yıllık Merkez Bankası başkanlığı döneminde başarılı bir performans sergileyemedi.
Tabi ki, Enflasyonun yükselmesinin tek sebebi Merkez Bankası başkanının kötü yönetimi ve yüksek faiz politikası değil elbette. Merkez Bankası Başkanı göreve geldikten 3 ay sonra 15 Temmuz Darbe girişimi, bir Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçim, bir yerel seçim gerçekleşti. Sonuç olarak, Ekonomi yönetiminde radikal değişikliklere gidilerek bir an önce Faiz oranlarının düşürülmeli, Faizdeki parayı üretime yönlendirmek çok önemli. Bunun neticesinde düşük Faiz, yüksek olan Enflasyon oranını kademeli olarak düşürecektir. Ekonomideki olumlu yansıma ile paranın yönünü üretime yönelmesiyle rahat bir nefes alınacak ve geleceğe umutla bakılmaya başlanacaktır. 
İç Politika da İstanbul seçimleri sonucunda hareketlenme başladı. AK Parti kurucularından ve eski bakanlardan Ali Babacan, 14 yıl MKYK üyeliği, 13 yılda Bakanlar Kurulu üyeliği yaptığı AK Parti’den istifa etti. Kulislerde yeni parti kuracağı söylentileri bir nebze istifasıyla kesinleşmiş oldu. Dengeleri değiştirir mi bilinmez ama yakın gelecekte iç siyaset ısınacak gibi gözüküyor. 
Bu saatten sonra yapılacak en önemli işlerden biri faizleri düşürüp ekonomiyi canlandırarak üretime ağırlık verecek önlemleri alarak 2023’e kadar “Güçlü Ekonomi, mutlu vatandaş, güçlü Türkiye” altyapısına çalışılmalı.
S400 Hava Savunma sistemlerinin Türkiye’ye gelerek konuşlandırılması konusu da artık net, işlem tamam. Ancak bu durumun Türkiye-ABD ilişkilerinde ne gibi sorunlar çıkaracağını zaman gösterecek. Özellikle Ekonomiye etkileri açısından dikkat etmemiz gereken konuların başında geliyor.
Son olarak, unutmadan şu iki meseleye de tekrar dikkat çekmek istiyorum. İktidardan uzun süredir beklenen 3600 Ek Gösterge ile EYP Emeklilikte Yaşa Takılanların durumu bir an önce bir sonuca bağlanarak çözüme kavuşturulması önemli bir konu olarak gündemde kalmaya devam ediyor.  

 

***************************************************************************

Teşekkürler Murat Taşer

Proje, Tecrübe ve Bornova’lılık deyince akla gelen ilk isimlerden biri, üç kuşak Bornovalı. 1900’lü yılların başında Karadağ’dan göç etmiş Boşnak bir ailenin idealist çocuğu Murat Taşer. Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Uygulamalı Matematik Bölümü mezunu. Aile mesleği Büyükbaş hayvancılık, sığır işletmeciliği yaparken siyaseti de yakın takip ediyor. Siyaset ile ilk kez Büyük Türkiye Partisi Bornova Kuruculuğu ile daha sonra 1984 yılında DYP Bornova ilçe kurucu üye ve ilçe Sekreterliği yaparak tanışıyor. 1987 yılında DYP Bornova İlçe Başkanlığı, 1989 ve 1994 yıllarında DYP Bornova Belediye Başkan Adayı oluyor. 1994 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi İZBAK Genel Müdürlüğü yapıyor. 1995 yılında MHP İzmir 2. Bölge 2.ci sıra Milletvekili adayı oluyor.1995 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi Ege Şehir Planlama Genel Müdürlüğü yaparak Evka-4, Evka-5, Evka-6 ve Evka-7 projelerinin yürüterek 12,500 konut projesine imza atıyor. 1996 yılında İzmir Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği kurucuları arasında yer aldı. Birlikte Teşkilatlanma Başkanı olarak İzmir’in 30 ilçesinde köylülere Büyükbaş hayvancılıkta Beslenme Teknikleri ve Yeni Nesil Hayvancılık  hakkında eğitim verdi. Birlik halen İzmir’de 20bin üyesi ile faaliyetlerine devam ediyor. 1997 yılında İZELMAN  Genel Müdürlüğü döneminde belediyenin 25 ayrı birimin yönetimini başarıyla yürütüyor. 2001 yılında Ankara Büyükşehir Belediyesine bağlı BELTAŞ A.Ş. Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı oldu. BELTAŞ A.Ş. de bütün çevre belediyelerine proje hazırlama görevini başarıyla yerine getirdi. 2002 yılında BELKO Asfalt ve Kömür İşletmelerinde Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanı oldu. Ankara’nın altyapı, asfalt ve hava kirliliğini önleme konusunda çalışmalar yaptı. 2005 yılında kadar BELKO A.Ş. de çalışarak buradan emekli oldu. 2014 yılında MHP Genel Başkanı daveti üzerine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı adayı oldu. 2015 yılında MHP İzmir 2.bölge Milletvekili 4.cü sıra adayı oldu. Halen Aile Damızlık Sığır İşletmeciliğini sürdürürken aynı zamanda Bornova Ziraat Odası Yönetim Kurulu üyeliği, Ziraat Odası Başkan Yardımcılığı, Bornova Çiftçi Malları Murakabe Heyeti Üyeliği görevini yürütüyor. 
Evli 2 çocuk babası olan Murat Taşer, kariyerinde bu kadar başarıyı barındırırken halen proje üretmeye yaşadığı kent Bornova için, İzmir için ve Türkiye için emek harcıyor. Böyle kentin kanaat önderlerinin fikirleri, projeleri değerlendirmeli, hazırı varken yeniden keşfetmeye, zaman kaybetmeye gerek yok. Murat Taşer’e Bornova’ya İzmir’e ve Türkiye’ye katkılarından dolayı teşekkürler.

 

 Bu yazı 4119 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HABER ARA
YUKARI