Bugun...


İrfan Onan

facebook-paylas
Günümüz Siyasetçilerine Altın Ögütler
Tarih: 09-11-2018 13:10:00 Güncelleme: 09-11-2018 13:10:00


1017 yılında Doğu Türkistan’daki Balasagun şehrinde doğduğu tahmin edilen Yusuf Has Hacip, Karahanlı Edip, Şair ve Devlet adamıdır. Balasagunlu Yusuf olarak da tanınır. Esas tanınması “Kutadgu Bilig” adlı eserini yazmasından sonra olur. “Kutadgu Bilig” günümüz Türkçesi ile: Mutluluk Veren Bilgi ya da Devlet Olma Bilgisi anlamına geliyor. 11. yüzyıl Doğu Karahanlı hükümdarı Tabgaç Uluğ Buğra Kara Han (Ebû Ali Hasan bin Süleyman Arslan)'a atfen yazdığı ve takdim ettiği Türkçe eserdir. Üzerinden yaklaşık bin yıl geçmesine rağmen halen günümüz idareci ve siyasetçilerine çok önemli mesajlar veriyor. 
Hükümdarlara, Yöneticilere, Siyasetçilere bin yıl öncesinden hikmetli sözleriyle yön veren Yusuf Has Hacip, “Kutadgu Bilid” adlı eserinde Yöneticinin içinde bulunduğu durumu şöyle anlatır. “Halka baş olmak büyük ve ağır bir iştir; daima başa dert olur ve insana eziyet verir. Nereye baksan orada bir tehlike vardır; sevincini sorsan o da azdır. Sevmeyeni çok, seveni nadirdir, didinmesi çok, rahatı azdır”
Yine İdarecilikte uzun süre kalmanın sırrını da şöyle açıklıyor Yusuf Has Hacip. “Halkın zengin olması için, doğru yasalar çıkartılmalıdır. Hangi bey ülkede doğru yasalar koydu ise, ülkesini düzene kavuşturmuş ve gücünü pekiştirmiştir. Ülkede uzun süre hüküm sürmek istersen, yasayı doğru yürütmeli ve halkı korumalısın”
“Beyler geleneklere ve yasalara nasıl uyarsa, halkta geleneklere ve yasalara aynı şekilde uyar. Beyler hangi yoldan giderse, halk da aynı yolu izler”
“Bey ülke ve yasayı Siyaset ile düzene koyar, halk hareketini ona bakarak düzenler”
“Sen bu dünyanın beyisin, ona kul olma; o seni bırakmadan, sen onu bırak. Niçin bu altın-gümüşten hazine topluyorsun, senin hissene düşecek şey, iki parça bezden ibarettir”
“Ey yasa yapan, iyi yasalar yap; kötü yasalar yapan kimse; daha hayatta iken, ölmüş demektir”
“Büyüklük taslayan, Kibirli ve Küstah adam, tatsız ve sevimsiz olur; kibirli insanın itibarı günden güne azalır”
“Gurur faydasızdır, o insanları kendinden soğutur. Alçak gönüllük ise insanı yükseltir”
“Her sözü söz diye ağzından çıkarma. Lüzumlu olan sözü düşünerek ve ihtiyatla söyle”
“Öfke ve gazapla işe yaklaşma; eğer yaklaşırsan, ömrü heder edersin”
“İşi adaletle yap, buna gayret et; hiçbir zaman zulüm etme. Allah’a kulluk et ve O’nun kapısına yüz sür”
“Yalnız kendi menfaatini gözeten dosta gönül bağlama. Fayda görmezse sana düşman olur, ondan vazgeç”
“Menfaat sandalyeye benzer; başında taşırsan seni küçültür, ayağının altına alırsan seni yükseltir”
“Bilginin olduğu yerde bilenler, aklın olduğu yerde düşünenler vardır”
“Bir ülkenin direği, temeli, esası iki şeye bağlıdır. Bunlardan birincisi halkın bağlı olduğu yasalar, diğeri de hizmette bulunanlara verilen gümüştür”
“Bey, iyi nam ve şöhretle adının yayılmasını istersen, şu 5 şeyi kendinden uzak tutmalıdır. Acelecilik, Cimrilik, Hiddet, İnat ve Yalancılık”
Sözün özü, devleti yöneten hükümdar, idareci ve siyasetçilere “Devlet olma bilgisi” verdiği eserinde olmaması gereken olumsuz özellikleri ile olması gereken özellikleri, öğütler halinde yazmış, bize düşen bu önemli eserden kendimize pay çıkarmamız. Aslında her birey, bir anlamda yöneticidir, kendini yönetir, doğru yönetirse mutlu ve başarılı olur. Ama esas bu öğütlere siyasetçi ve idarecilerin daha da dikkat etmesi gerektiği kanaatindeyim. Doğru yasalar çıkarmak, bunlara idarecilerinde ve halkın da uyması gerektiğini, Gurur, kibir, yalan, inat, hiddet, menfaat, öfke ve gazabın yanlış olduğu, adaletli, alçak gönüllü, doğru ve dürüst olunmasının her yönetici ve siyasetçinin başarı için olmazsa olmazı olduğunu ifade ediyor.
Devletin ne şekilde yönetilmesi gerektiğini, hükümdarın ve halkının nasıl mutlu olacağını anlattığı eserinde Liderlik, başarı ve mutluluk ile ilgili öğütlerden en önemli 8 öğüdü şöyle. 
Birinci Öğüt : İNANÇLI OL: Allah’a sığın, onun emrine itaatsizlik etme! Allah'tan ne gelirse ona razı ol! Ey nimet sahibi olan kimse, şükret. Şükredene Tanrı nimetini artırır
İkinci Öğüt : AKILLI OL : Akıl senin için iyi ve yeminli bir dosttur. Bilgi senin için çok merhametli bir kardeştir. Akıl bir meşaledir. Kör için göz, ölü için can, dilsiz için sözdür. Anlayış ve bilgi çok iyi şeydir; eğer bulursan, onları kullan ve uçup göğe çık. Bütün iyilikler bilginin neticesinde meydana gelir. Bilgi ile göğe dahi yol bulunur. 
Üçüncü Öğüt: ADALETLİ OL: İşi adaletle yap, buna gayret et. Hiç bir zaman zulüm etme. Gönlünü ve dilini doğru tut! Halka faydalı ol, onlara zarar verme! İyi hareket et, kötülerin zararlarını ortadan kaldır! Başkasının zararını isteme, kendin de zarar verme. Hangi işe girersen, önce sonunu düşün. Sonu düşünülmeyen işler, insana zarar getirir. 
Dördüncü Öğüt : MERHAMETLİ OL : Ey asil insan! İnsanlığı elinden bırakma, insanlığa karşı daima insanlıkla muamele et. Bütün halka içten gelen merhamet göster. Hep iyilik yap, kendi bencil isteklerine hâkim ol. Kötülük edersen, kötülüğün karşılığı pişmanlıktır. Elinden gelirse, kötülüğün inadına iyilik yap. 
Beşinci Öğüt: SABIRLI OL : İşe acele ile girişme, sabır ve ihtiyat ile hareket et. Acele yapılmış olan işler yarın pişmanlık getirir. Hiç bir işte acele etme, sabırlı ol, kendini tut. Sabırlı insanlar arzularına erişirler. Öfke ve gazapla işe yaklaşma; eğer yaklaşırsan, ömrü heder edersin. Diline ve gözüne sahip ol. 
Altıncı Öğüt: KANAATKÂR OL:  Her bakımdan tam zengin olmak istersen, kanaatkâr ol. Böylece kendi nasibini elde etmiş olursun. Bu dünya renkli bir gölge gibidir, onun peşine düşersen kaçar; sen kaçarsan o seni kovalar. İnsan, binlerce yaşasa, arzu ettiği şeylere kavuşsa bile, yine dileği bitmez. Çok mal aç gözlüyü doyurmaz. Ölüm gelince pişman olur, fakat artık işini yoluna koyamaz.
Yedinci Öğüt: GÜZEL SÖZLÜ OL : Hangi iş olursa olsun, sen onu tatlı dille karşıla. Her işte tatlı dil kullanırsan saadet sana bağlanır. Aklın süsü dil, dilin süsü sözdür. İnsanın süsü yüz, yüzün süsü gözdür. İnsan sözünü dili ile söyler; sözü iyi olursa, yüzü parlar. Bak, doğan ölür; ondan, eser olarak, söz kalır. 
Sekizinci Öğüt: ALÇAKGÖNÜLLÜ OL: Gurur faydasızdır, o insanları kendinden soğutur. Alçak gönüllülük ise insanı yükseltir. Büyüklük taslayan, kibirli ve küstah adam, tatsız ve sevimsiz olur. Kibirli insanın itibari günden güne azalır. Elini uzatarak gökteki yıldızları tutsan ve başın göğe değse bile, sonunda sen yine yerdesin. 
31 Mart Yerel Seçimleri yaklaşırken, Yönetmeye talip tüm yönetici ve siyasetçilere, sözün üstadı Yusuf Has Hacip’den Mutlu yönetici olmanın ögütlerinden bir parça sundum. Okuyup daha fazla yararlanmak isteyenlere tavsiyemdir, mutlaka okunması gerekir. SaygılarımlaBu yazı 4778 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
YUKARI