Bugun...


İrfan Onan

facebook-paylas
İZBAN’da tarife değişikliği geri çekilsin
Tarih: 01-03-2018 11:54:00 Güncelleme: 01-03-2018 11:55:00


15 Şubat 2018 tarihi itibariyle, kentin kuzey-güney hattı raylı sistemle ulaşımı sağlayan İZBAN'da yeni bir uygulamaya geçildi. Yeni uygulama İzmir Büyükşehir Belediye Meclisinde 15 Aralık 2017 tarihinde alınan karar ile İZBAN'da yeni bir ücretlendirme tarifesine geçildi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İZBAN'daki yeni uygulamayı şu sözlerle anlattı: "2018’de banliyö hattı İZBAN’da ücretlendirme sisteminde 15 Şubat’tan itibaren değişiklik yapılacak. Gittiğin kadar öde mantığı geçerli olacak. Binilen istasyona göre en uzak mesafenin bedeli kart bakiyesinden düşecek, inilen istasyona göre karta para iadesi yapılacak. Önce tam bilet parası alınacak. 25 kilometreden sonraki her kilometre için tam biletten 7 kuruş, 60-65 yaş vatandaşlar ve öğrenciler için 4 kuruş, öğretmenler için 5 kuruş ilave ücret alınacak. Örneğin Havalimanı istasyonundan binişte en uzun mesafe Aliağa istasyonu olup 76 kilometredir. Mesafe ücreti olan 6,48 lira ücreti biniş anında karttan bloke edilecektir. 51 kilometre sonra Menemen’de inişte kartın tekrar sisteme okutulmasıyla 1,75 lira karta iade edilecektir."

Yine İZBAN’da 15 Şubat 2018 tarihinde yürürlüğe giren ve mesafeye göre ücretlendirmeyi öngören tarifeye ilişkin TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulunun yaptığı yazılı açıklamada, " Hepimiz biliyoruz ki; özelliklerde kentlerde ulaşım yurttaşlar için temel bir hak, belediyeler için kamusal bir görevdir. Bu nedenle bu temel hakka kentte bulunan bütün yurttaşların kolaylıkla ulaşabilmesi, belediyelerin de konforlu ve hızlı bir ulaşım hizmetini en ucuza hatta mümkünse ücretsiz olarak sağlaması sosyal belediyeciliğin esasıdır. Bu nedenle ulaşım hizmeti veren kamu kurumlarının bu hizmetten kâr elde etmesi beklenmez. Bu çerçevede ulaşım hizmetinin çeşitli kamu kaynaklarından sübvanse edildiği örnekleri de çoktur. Bu anlayışla bakıldığında İZBAN’da uygulamasının 15 Şubat’ta başlayacağı belirtilen yeni tarifenin İzmirli yurttaşlarımızın temel hakkı olan ulaşım hakkını kullanmalarında zorluklar çıkaracağı açıktır ve bu nedenle kamu yararına olmayan bu uygulamadan vazgeçilmelidir." deniliyor.

İZBAN'daki Tarife değişikliğini İZBAN'ı kullanan vatandaşlar sosyal medyada ve ulaşım noktalarında çok büyük tepki gösteriyor, göstermeye de devam ediyor.

Evet kanaatimce, Büyükşehir Belediyesinin yaptığı Tarife değişikliği haksız, eşitliğe aykırı, eksik, yanlış şekilde uygulanarak ulaşıma faydadan çok kargaşa ve zarar getiren bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor.

Tarife değişikliği ile kartınızda 7 liradan aşağı limit varsa artık İZBAN'a binemeyeceksiniz. Hadi kartınızda 7 lira var diyelim, okuttunuz geçtiniz, indiğiniz istasyondan çıkarken geri yükleme validatörlerine kartınızı okutmanız gerekiyor, unuttunuz gitti 7 lira, belediye haksız kazanç elde etmiş oldu, hem girerken hem çıkarken kuyruk, karmaşa, aşırı yoğunluk, sıra ve zaman kaybı vs. Bu uygulama en çok öğrencileri etkiledi, her öğrencinin İzmirim kartında bu kadar limit yok!

Kentin ulaşımında yeni yapılan tarife değişikliği uygulamasından vazgeçilerek eski haline dönmesi, birçok olumsuzluğun ve haksızlığın önüne geçilecektir.

 

 

 

AK Parti’de değişim rüzğarı

 

AK Parti İzmir İl Başkanı yeniden Aydın Şengül oldu. Geçmişte İl Yönetim Kurulu Üyeliği, İl Başkan yardımcılığı, 2007-2009 yılları arasında İl Başkanlığı ve 24. dönem İzmir Milletvekilliği görevlerini yaptıktan sonra siyasete ara vermeden parti çalışmalarına devam etmişti. Şimdi tekrar AK Parti İzmir İl Başkanlığı görevine ikinci kez getirildi. Tecrübeli bir siyasetçi olan Aydın Şengül'e yeni görevinde hayırlı olsun dileklerimle birlikte başarılar diliyorum.

AK Parti İl Başkanı Şengül, geçmişte verdiği beyanatlarda "Siyaset uzun soluklu bir görevdir. Her bitiş bir başlangıçtır. Hiç kimseye kırgın değiliz. Yine kentin sorunlarıyla yakından ilgilenmeye devam edeceğiz. Her zaman partimizin hizmetindeyiz. Önümüzde seçimlerde çatışma ve kutuplaşmanın bittiği, herkesin birbirini olduğu gibi kabul ettiği ve hoşgörünün hakim olduğu bir sonuç ortaya çıkar" diyor, bugünde İl Başkanlığı koltuğuna oturduğunda ilk yaptığı açıklamalarda "Hedefimiz İzmir'e dair gündemimizi belirlemektir. İzmir'i zaten yakından tanıyoruz. İzmir'in hassasiyetlerini çok iyi biliyoruz. İzmir ile geçmişte frekans sorunumuz olabilir. Aynı frekansa gelmeye çalışacağız. Teşkilatıma verdiğim talimat, insanlardan oy istemek için seçim çalışması yapmayacağız. İnsanların kalplerini kazanmak için çalışacağız. Gerisi gelir zaten. İnsanların duymak istedikleri şeyleri asla söylemeyeceğim. İçimden gelen neyse onu söyleyeceğim. Kimseyi aldatmayacağım, umut da vermeyeceğim. Teşkilatlarımızda emeği olan kişilerle yolumuza devam edeceğiz. İzmir'in çok sorunu var" şeklinde açıklamalarda bulundu.

İzmir'de AK Parti de değişim rüzgarı esmeye başladı, sonucunda ne olacağını bekleyip görmek lazım. Ancak kesin olan bir şey, İzmir'e bir hareket ve sinerji gelecek gözüküyor.

 

 

 

Bir ihtimal dışında bütün ihtimaller seçim gösteriyor

 

Diyelim ki, her şey yolunda giderse seçimler zamanında yapılacak, buna göre 2019 Mart ayı Yerel Seçimler, 2019 Kasım ayında da Genel Seçim ve Başkanlık Seçimi yapılacak. Kaldı ki, Anayasa madde 127 göre "..... mahalli idarelerin seçimleri, 67. maddedeki esaslara göre 5 yılda bir yapılır. Ancak, milletvekili genel veya ara seçiminden önceki veya sonraki bir yıl içinde yapılması gereken mahalli idare organlarına veya bu organların üyelerine ilişkin genel veya ara seçimler milletvekili genel veya ara seçimleriyle birlikte yapılır." Buna ilave Başkanlık seçimi ile aynı anda Yerel, Genel ve Başkanlık seçimi olması hem konjonktür hem de teknik olarak çok zor.

15 Temmuz Darbe girişiminden sonra Fırat Kalkanı Harekatı sonrasında Afrin Harekatı, Ohal durumu, ülkemizin ve dünyanın genel durumu dikkate alınarak planlanan yol haritası ile adım adım hareket ediliyor.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Cumhur İttifakı" ile dengeleri değiştirdi, şimdi yeni ittifaklar ve yeni adayla gündemde. CHP'de biten kurultay neticesinde taşlar yerine otururken, MHP 18 Mart'ta 12.Olağan Büyük Kurultayını yapacak. AK Parti de İl ve ilçe Teşkilatlarının kongrelerinden sonra büyük kongre yapılacak. Hava durumu nasıl olur bilmem ama Seçim Havasına doğru gidişata son viraj kaldı gibi algıya doğru gidiyoruz.

İzmir'de AK Parti de yeni atanan İl Başkanı Aydın Şengül, 19 ilçe başkanının değişeceğini söylemesiyle partide hareketlenmeler başladı. Bornova ilçe başkanlığı için hem teşkilat içinde temayül yoklamaları hem de STK'larda bir istişare başladı. Yakın zaman içinde hangi ilçeye kimin geleceği açıklanır. Şunu söylemem gerekirse Siyasi Kulisler çok hareketli, her türlü aday başkanlık ihtimali için çalışma yapıyor ancak belirli kriterlere sahip olanlar teşkilatın içinde diğerlerine göre bir adım önde görev tevdi edilmesini bekliyor.

Hatta Partilerin Belediye Başkan adaylarının belirlenmesi konusu ile başarı ve memnuniyet anketleri yapılmaya başlandı. Siyasetin içinde olanların bazıları erken bir anket derken, bazıları algıyı yönetmek adına yapıldığını ifade ediyor.Bu yazı 2916 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
YUKARI