Bugun...


İrfan Onan

facebook-paylas
İzmir'deki Oda Seçimlerinde sürpriz yok
Tarih: 31-01-2018 10:41:00 Güncelleme: 31-01-2018 10:41:00


İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği'ne bağlı 129 Oda, yeni başkanını seçmek için 7 Ocak'tan itibaren sandık başına gitti. Çıkan sonuçlar karşısında pek sürpriz çıkmadı desek yanılmış olmayız. Genelde Mevcut Oda Başkanları seçim sonucunda galip olan taraf çıkıyor. Genel kanı, "Mevcut başkan, seçime bir sıfır önde başlıyor" algısı hakim. Bu düşünce bir anlamda seçimlerde başkanları seçen üyelerin iradelerini, tercihlerini sanki ikinci planda kalıyor gibi algılanması demokrasiye gölge düşürüyor. Bir tarafta da yıllardır aynı başkanla yönetilen Odalara, artık yeni ve farklı düşünceli adayların çıkması da yine demokrasinin gereği bence. Burada asıl olan ve olması gereken, Oda  Seçimlerinde Başkandan çok ona oy veren irade yani seçmen olmalıdır. Bence her Oda'da mutlaka aday ve adaylar çıkmalı, demokrasinin gereği, "İyilerin arasında En İyi" seçilmelidir. Her gelen başkan önceki başkanın bıraktığı noktadan bir üst noktaya çıtayı taşımalı yada mevcut başkan tekrar seçildiğinde önceki dönemden daha iyi bir yönetim örneği sergilemelidir. İzmir'de yeni ve tekrar seçimleri kazanarak üyelerinin teveccühünü kazanan tüm Oda, Birlik, Kefalet Kooperatif başkanlarını tebrik eder, başarılar dilerim.
Seçim 
Sonuçları
Seçime tek aday olarak giren ve dördüncü defa Bornova Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı seçilen Mustafa Akkaya, güven tazeledi.
Bornova Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi iki adaylı seçimde yeniden Kemal Yaman başkan seçildi.
Bornova Şoförler ve Otomobilciler  Esnaf Odası'nda yapılan seçimde Murat Canlı, üçüncü kez Oda Başkanı seçildi.
İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası'nda yapılan seçimde Celil Anık, dördüncü kez oda başkanlığına seçildi. 
Bornova'da Işıkkent'te bulunan İzmir Ayakkabı İmalatçıları Satıcıları ve Tamirciler Odası'nda yapılan seçimde Oda Başkanı Yalçın Ata, yeniden başkan seçildi.
İzmir Lokantacılar ve Gazinocular Esnaf Odası seçimlerinde Oda’nın 16 yıllık mevcut başkanı Aykut Yenice rakipleri karşısında 7 oy farkla da olsa seçimin galibi oldu.
İzmir Hamamcılar Banyocular Esnaf Odasına 20 yıldan beri başkanlık yapan Nafi Karaca rakipsiz Başkan seçildi.
İzmir Kahveciler Odası Başkanı İsmail Hakkı Kırdı, tek aday olarak girdiği seçimde dördüncü kez başkan seçildi. 

 

 

"2018 SEÇİM YILI" olacak gözüküyor

 

CHP'nin 36. Olağan Kurultayı 3-4 Şubat 2018'de yapılacak. CHP Genel Başkanlığına mevcut Genel Başkan dışında da adaylar çıkmaya başladı.  Yapılacak  36. Olağan Kurultayı neticesinde genel başkanlık seçiminin yanı sıra 60 kişilik PM'de belirlenecek.
MHP’de 12. Olağan büyük kurultay, 18 Mart 2018 tarihinde yapılacak. Son günlerde Teşkilatta ilçe kongreleri ile çalışmalarını tamamlayan MHP, yapılacak Yerel, Genel ve Başkanlık Seçiminde stratejisini de belirledi. 
AK Parti'de de 6. Olağan büyük kongre süreci Ağustos 2017 yılında belde kongreleriyle başlayıp, ilçe kongreleri ardından da il kongrelerinin 2018 Şubat ayında tamamlanması bekleniyor. AK Parti de Metal Yorgunluğu olarak tanımlanan ve neticesinde Teşkilatlarda kapsamlı değişimin olacağı belirtiliyor. 
Ekim 2017 yılında kurularak Türk Siyasi hayatına büyük iddialarla giren İyi Parti, hala ülke genelinde teşkilatlanmasını tamamlayamadı. İyi Parti Kuruluşundan bugüne arkasındaki rüzgarı ve beklentiyi her geçen gün kaybediyor.  En son YSK'dan yapılan açıklama ile Seçime girecek 9 parti içinde adının olmaması da İyi Parti için kötü haber.
Yüksek Seçim Kurulu tarafından alınan kararda, 1 Ocak 2018’den en az 6 ay öncesi itibarıyla illerin en az yarısında teşkilat kurdukları ve büyük kongrelerini yaptıkları saptanan partilerin seçimlere girme yeterliliğine sahip olduğu 9 partiyi açıkladı.
Resmi Gazete’de yayımlanan YSK kararında, Adalet ve Kalkınma Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi, Büyük Birlik Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Demokrat Parti, Halkların Demokratik Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, Saadet Partisi ve Vatan Partisi’nin seçimlere katılma yeterliliğine sahip olduğu belirtildi.

 

Ege Üniversitesi önemli ve acil  

 

 

5 Kasım 1955 tarihinde, Eğitim-Öğretim hayatına başlayan Ege Üniversitesi İzmir'in en eski, Türkiye'nin en köklü üniversitelerinden bir olup, en son teknoloji ile donatılmış modern bir kütüphanesi, sosyal tesisleri, açık ve kapalı yüzme havuzları, kapalı spor salonları, spor tesisleri, alışveriş merkezi, sergi alanları ve Öğrenci Köyü ile Öğretim  görevlisi kadrosu, çalışanlar ve öğrencilerle birlikte yüz bin kişiye hitap eden kampüs kenttir. 
İzmir için simge olmuş ve bu kadar önemli bir üniversitenin, Bornova'nın merkezinde olan Ege Üniversitesi hastanesinde uzun süredir gözlemlediğim ve vatandaşlardan gelen şikayetleri paylaşmak istiyorum. Yetkililerin dikkatine sunacağım çok önemli ve acil bir konuyu gündeme getirmek istiyorum. 
Sorun diyebileceğimiz ya da çözüldüğünde herkes tarafından memnuniyetle karşılanacak konu şöyle ki;  Ege Üniversitesi hastanesi içindeki kaldırımların yüksekliği, Engellilere uygun yürüyüş alanının olmayışı, yol kenarındaki dubalar, Otoparkların yetersizliği gibi herkesin gördüğü ancak bugüne kadar yeteri kadar çözüm bulunmayışı kanayan bir yara.
Hastanelere gelenlerin çoğu hasta, yaşlı, çocuk veya hasta yakını ile ziyaretçi. Hastanelerde hizmet kalitesinin iyi olmasının yanında Engelli, yaşlı ve yatalak hastalarını özel otomobilleri ile hastaneye getiren vatandaşlar, araçlarını park edecekleri otoparkların yetersiz, kaldırımların yaşlı, hasta ve çocuklar için çok yüksek olması, dikkat eden yada başına gelen herkesin gözlemleyebileceği bir durum.
Ege Üniversitesi Rektörlüğüne yeni atanan Prof. Dr. Necdet Budak'ın mezun olduğu üniversitesine getirdiği yeni yaklaşım ve çalışmaları yakından takip ediyorum.  Rektör Hocanın, yaklaşım tarzı ve hassasiyetiyle sorunlara çözüm getireceğine inanıyorum. Bu yazı 4008 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
YUKARI