Bugun...


İrfan Onan

facebook-paylas
Partilerin Başkanlık ve Genel Seçim Stratejileri
Tarih: 08-05-2018 14:58:00 Güncelleme: 08-05-2018 14:58:00


24 Haziran 2018 Pazar günü Türkiye Başkanlık ve Genel seçime gidiyor. Normal süresinde olsaydı 3 Kasım 2019’da yapılacaktı, ancak MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin isteği ve bazı zorunluluklar seçimi erkene çekti. Şimdi belki de Cumhuriyet tarihinin en kritik iki seçimi Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği genel seçimi iki aydan kısa bir süre sonra yapılacak. Baskın Erken seçim kararının en önemli sebeplerinden biri de, Muhalefetin ittifak ve seçim işbirliklerinin başarısızlıkla sonuçlanması ihtimali gözüküyor. Bunun yanında Ekonomik durgunluk kaygısı bir hayli öne çıkıyor. Ekonomideki kırılganlık, döviz kurlarındaki hızlı yükseliş ve ekonomik verilerdeki olumsuz gidiş, vatandaşı ve hükümeti kaygılandırması Baskın erken seçim kararında etkili oldu.

Tarih olan Parlamenter sistemin yerine Başkanlık seçiminin hayata geçmesi için, 50+1 oy alması gerekiyor. Öncelikle Cumhur İttifakının adayının Recep Tayyip Erdoğan açıklaması ile gözler Muhalefet cephesinin adayına veya adaylarına çevrildi. Öncelikle CHP, İyi Parti, Saadet Partisi, HDP, Vatan Partisi çatı aday çıkarma planları yaptı. Abdullah Gül, İlhan Kesici, Abdüllatif Şener, Yılmaz Büyükerşen gibi isimler öne çıksa da, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener Cumhurbaşkanı adayının kendisinin olacağında diretmesi denklemi bozdu. Hatta CHP’den İyi Parti’ye transfer olan milletvekilleri çok tartışıldı, hatta İkinci Güneş Otel vakası benzetmesi yapıldı. Bazıları “Demokrasi Örneği” derken, bazıları milletin iradesinin zedelendiğini ifade etti. İyi Parti’nin Cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener olurken, Saadet Partisi Cumhurbaşkanı adayı Temel Karamollaoğlu, HDP’nin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, Vatan Partisi Cumhurbaşkanı adayı Doğu Perinçek, Adalet Partisi Genel Başkanı Vecdet Öz ve CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnci oldu. Ortalık toz duman, bu arada döviz borsa bir asagı bir yukarı pozisyonda. İyi Parti, Saadet Partisi, Vatan Partisi ve Adalet Partisinin Cumhurbaşkanlığı adayları, aday olabilmeleri için 100bin imza toplamak zorundalar. Bir taraftan da Milletvekili aday adayları başvuruları bitti. 21 Mayıs’a kadar adaylar belirlenecek ve YSK’ya partilerin aday listeleri teslim edilecek.

Şimdi Muhalefet grubu ilk turda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçilmemesi için ittifak olarak birleşti, tek çatı altında toplanamasalar da, ittifak içinde seçime giren partiler için baraj sorunu kalktı. Eğer ilk 24 Haziran’da yapılacak seçimde ilk turda Cumhurbaşkanı seçilecek yeterli oy alınamazsa, Muhalefet ittifakı ikinci turda tek aday üzerinden hareket edecek, yok seçilirse ilk turda Muhalefet ittifakı mecliste sandalye sayısının üstünlüğü üzerinden hareket edecekler. Hem Cumhur ittifakının hem de Muhalefet ittifakının B  ve C planları mevcut. 21 Mayıs’tan itibaren hem Cumhurbaşkanı adayları hem de vekil adayları sahalara inecekler, vaat ve projeler ile yarışacaklar.

Her şeyden önemlisi de yapılacak seçimlerin sorunsuz, olaysız, demokratik bir şekilde geçerek ülkemizin hak ettiği şekilde yönetilerek, en azından 5 sene seçim stresi yaşamayız. Halkımızın beklentisi, feraseti sandıklara yansıyacaktır. Seçimlerden sonra yapılacak ilk şey de, Ekonomi, İşsizlik, terör ve diğer sorunların en kısa sürede çözüm için projelere ağırlık verilmelidir.

Seçimler şimdiden milletimize hayırlı olması dileklerimle…

 

 

*****************************************************************

 

 

Konut Piyasasına Hareket geliyor

 

-Gayrimenkul’de KDV % 18 den %8’e

-Tapu Harcı %4’den % 3’e

-Alıcı ve Satıcıdan alınan ayrı ayrı alınan Tapu Harcı  %2’den % 1,5’e

Şimdi Konut almanın tam zamanı.

Gayrimenkul sektöründe yeni düzenlemeler yapıldı. Yüzde 18 olan KDV 8’e, yüzde 4 olan tapu harcı ise 3’e düşürüldü. Vergi indirimleri 31 Ekim 2018 tarihine kadar geçerli olacak.

Gayrimenkul Sektörünün temsilcileri, KDV ve tapu harcındaki indirimin doping etkisi yapacağını belirtiyor. Özellikle büyükşehirler başta olmak üzere sektöre önemli bir ivme kazandıracak.  Hükümetin yaptığı indirim ile konut alıcısına da önemli bir avantaja kavuşuyor. Düzenlemeyle 500 bin liralık bir evin tapu masrafı 20 bin liradan 15 bin liraya düşecek. 500 bin liralık bir konutta ise KDV indirimi 50 bin lira olacak.

İnşaat sektörünün temsilcileri; yapılan düzenleme de yer almayan ofis, dükkân ve apartlarda KDV'nin yüzde 8'e indirilmesi, alım-satım vergilerinin düşürülmesi, tapu harçlarının indirilmesi, konut kredisi faizlerinin gelir vergisi matrahından indirilmesini bekliyor.

Bakanlar Kurulu kararıyla konutta KDV ve tapu harcında yapılan indirimlerin Gayrimenkul sektöründeki canlılığı, dinamizmi ve iç talebi artıracağını, Emlak satışlarına olumlu yansıyacağı kanaatindeyim. Şimdilik 31 Ekim 2018 kadar sürecek düzenleme, Ekonominin lokomotifi olan İnşaat Sektörünü bir hayli canlandıracaktır.

Yapılan düzenleme her kesim tarafından memnuniyetle karşılanırken, indirimin yıl sonuna kadar değil, devamlı olması üzerine büyük bir beklenti hakim. Sayın Hükümet yetkililerine duyrulur.Bu yazı 3126 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
YUKARI