Bugun...


İrfan Onan

facebook-paylas
Seçmen çantada keklik değil
Tarih: 31-01-2019 13:09:00 Güncelleme: 31-01-2019 13:09:00


2002 yılından bugüne İktidar olan AK Parti 16 yılda 13 seçimden zaferle çıktı. AK Parti’nin başarısının altında birçok neden yatıyor. En önemli sebeplerinden bir tanesi de, seçmene önem vermek ve iyi adaylar ile yola çıkmak idi. 7 Haziran seçimlerinde seçmen, İktidar partisine bir mesaj verdi, İktidar mesajın karşılığında strateji değiştirerek 1 Kasım seçimlerine girdi. 7 Haziran’da seçmenin verdiği mesajı tam olarak neticesini yerel seçim sonuçlarında belli olacak. 
Şimdi Yerel Seçim zamanı; yerel seçimlerde partilerin belediye başkan adayları birer birer açıklanıyor. Cumhurbaşkanlığı ve Genel seçimlerde kurulan ittifaklar yeniden tesis edildi. Yerel Seçimlerde de Cumhur İttifakı ile Millet İttifakı çatısı altında adaylar belirleniyor. 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak yerel seçimler sonucu hem partilerin başarıları hem de Genel Başkanları sorgulanacak. Hatta değişim rüzgarlarının eseceğini, Siyaset yeni bir anlayış içine gireceğini öngörüyorum. Teknolojik gelişmeler, Etkin Sosyal Medya kullanımı, değişen dönüşen seçmen yapısı ve Siyaset ile siyasi görüşlerin ittifaklar ile geçişkenlik arz etmesi gibi etkenler Siyasetin yapısını değiştirdi, değiştirmeye de devam ediyor. “Seçmen artık eskisi gibi değil vaatlere kanmıyor, somut ve uygulanabilir projeler bekliyor ve görmek istiyor. Siyasetçinin halkın içinde, dokunulabilir ve ulaşılabilir olmasını istiyor. Sorunları çözecek mekanizmanın hızlı çalışmasını istiyor”
CHP’nin tüm yurtta adaylarını açıklamasıyla artık siyaset hızlanacağı bir viraja girildi. İzmir’de yerel seçim yarışı CHP’nin büyükşehir adayını açıklamasıyla netleşti. İzmir’de AK Parti Nihat Zeybekci ile CHP’de Tunç Soyer ile seçim yarışına girecek. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığına talip iki adayda Belediye Başkanlığı yapmış ve tecrübeli isimler. Ancak kararı millet verecek, bize de seçim sonucunun ülkemize ve halkımıza hayırlı olmasını dilemek düşüyor.
AK Parti İzmir Belediye Başkan adaylarını 5 Ocak’ta açıklarken CHP Belediye Başkan adaylarını 27 Ocak’ta açıkladı. CHP’nin aday belirleme süreci mevcut dinamiklerin ve özellikle mevcut Başkan Aziz Kocaoğlu’nun izlediği stratejiden kaynaklandığı görüşündeyim. 1 Ekim tarihinde “Aday olmayacağım” derken 17 Ocak tarihinde "Gelişmeler, yaşadığım olaylar dün sabah tekrar aday adayı olma kararı vermeme neden oldu. Aday adayı olarak müracaat ettim. Bütün aday adayı arkadaşlara başarılar diliyorum" demesi süreci uzatan en önemli etkenlerden biri oldu. CHP Genel Başkanı ve Parti Meclisi kararını vererek İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayını Tunç Soyer dedi. 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir’i CHP’nin kalesi olarak görme rahatlığı ile adaylar üzerinde yaptığı tercihlerin ne kadar başarılı olduğu 1 Nisan’da görülecek. İzmir’de yapılan bölge toplantısına katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "İzmir'i nasıl yönetiyorsak, Türkiye'yi de öyle yöneteceğiz" demişti. 1 Nisan’da İzmir’deki yerel seçimlerden alacağı başarı, sözünü haklı çıkaracak mı?

 

Her seçim önemli, bu yerel seçim daha önemli

 

Neden 31 Mart Yerel Seçimleri daha önemli sorusuna şöyle cevap verebilirim. 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimleri ittifaklar ile girildi, Cumhuriyet tarihinde ilk kez bu seçimden sonra Başkanlık sistemine geçilmiş oldu. Yapılacak olan Yerel Seçimlere de ittifaklar damgasını vuracak, fakat bu seçimlerde %50+1 zorunluluğu yok. Ancak önceki seçim sonuçlarından daha az bir oy alınması neticesinde Başkanlık ve İktidarın sorgulanması gibi bazı problemleri ortaya çıkarabilir. Bunun için çok önemli; 31 Mart Yerel Seçimleri. Geçmişte yaşanmış dikkat çekmek istediğim bir konu var. Konumu, başlangıcı ve sonuçları farklı da olsa tam 110 yıl önce yaşanan bir 31 Mart Vakası var.  Ne oldu 31 Mart Vakasında dersek şöyle kısaca özetleyeyim. II. Meşrutiyet’in ilanından sonra İstanbul’da yönetime karşı yapılmış büyük bir ayaklanmadır. Rumi Takvim’e göre 31 Mart 1325’te (13 Nisan 1909) başladığı için bu adı almıştır. On üç gün sürüyor, sebepleri tam olarak belirlenemese de II. Meşrutiye döneminin en önemli olaylarından biri olarak tarihe geçer. Sonuç sıkıyönetim ilan olur ve II. Abdülhamit tahtan indirilerek yerine V. Mehmed Reşad tahta çıkarılır. 
Gözünü Türkiye’nin üzerine diken küresel güçler, 15 Temmuz’da başaramadıkları işgal ve darbe projesini tekrar yürürlüğe sokmak için fırsat kolluyorlar. Hem Dünya hem ülkemiz sıkıntılı bir süreçten geçiyor. Özellikle yaşadığımız coğrafyada ülkelerin sınırları değişiyor. Unutmamamız gereken tek şey, Millet olarak bir ve beraber olmaktan başka bir çare yok, hepimiz aynı gemideyiz.Bu yazı 4879 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HABER ARA
YUKARI