Bugun...


Naciye Çiyim

facebook-paylas
Dünyaya örnek bir olay
Tarih: 01-07-2017 13:31:00 Güncelleme: 01-07-2017 13:31:00


Dünyaya Örnek Bir Olay; 6 Yaşındaki Bir Çocuğun Çağrısı!
 
 Ümran'ın evi 17 Ağustos 2016’da Halep kentinde Esed rejimi ve Rusya’nın hava saldırılarında bombalanmıştı. Yaralı olarak enkazdan çıkarılan ve bir ambulansa konulan Ümran başına ne geldiğini anlamamış, şaşkın halde ambulansta öylece otururken görüntülenmişti. Bu görüntüleri izleyenlerden biri de 6 yaşındaki New Yorklu Alex’ti.
   "Ümran'ı bizim eve getirebilir misiniz?"
 Bu görüntüleri izleyen ve çok etkilenen Alex, ABD Başkanı Obama'ya bir mektup yolladı. Başkandan Halep'te ambulanstaki yaralı görüntüsüyle dünyanın dikkatini çeken Ümran'ı evlerine getirmelerini istedi. Yüreğinde biriktirdiği bütün samimiyetiyle ‘‘Ona aile oluruz. O da bizim kardeşimiz olur’’ ifadelerini kullandı. Okulda Suriyeli bir arkadaşı olduğunu yazan Alex, "Onu Ömer'le tanıştırırım. Birlikte oyun oynarız. Doğum günü partilerine davet ederiz. Ümran oyuncaklarını buraya getiremeyeceği için küçük kardeşim Catherin’e büyük beyaz çizgili tavşanını onunla paylaşır" diye ifadelerine devam etti. Savaşın kucağında kalmış bir çocukla, ona kocaman yüreğiyle yardım etmek isteyen bir başka çocuğun tüm dünyaya örnek olan davranışı bu yaş grubundaki bir çocuğun farkındalık ve duyarlılık kapasitesinin ne kadar yüksek olabileceğini bize kanıtlamaktadır ve bu yaş grubunda öğrenilmesi ve geliştirilmesi gereken en önemli değerlerden birinin de ‘‘barış’’ olduğunu bize göstermektedir.
   İnsan karakterinin, duygu dünyasının ve hayatının şekillendiği en kritik dönemlerden birisi şüphesiz ki okul öncesi dönemdir. Erken çocukluk dönemindeki deneyimler ve öğrenmeler ise yaşamımızda ileriye dönük önemli izler bırakmaktadır.
   Bağımsız araştırma örgütleri ve ilgili kurumların araştırma raporlarına göre 2016 yılında dünya genelindeki 66 ülkede 686 farklı yapının birbirleriyle savaş halinde olduğu ortaya çıkmıştır. Bu trajik tabloya bakıldığında ailelerin ve eğitimcilerin en çok üzerinde durması gereken mesele şüphesiz ki barış ve barış eğitimidir. Bu yüzden okul öncesi dönemde eğitimcilerin sayı, renk, temel kavramlar gibi becerilerin kazandırılmasına önem verdikleri kadar çocukların değerler dünyasını genişletecek sınıf ortamı hazırlayarak bu değerlerin destekleneceği etkinlikler sunmaya da gayret göstermelidirler.
  Dolayısıyla 21. yüzyılda en çok üzerinde durulması gereken mesele kaybetmeye yüz tutan  değerlerimizdir.
 “Birisi barışı başlatmalı, tıpkı savaşı başlattığı gibi ..”
                                                          Stefan Zweig

                                    

 Bu yazı 897 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

HABER ARA
YUKARI