Bugun...


Pınar Uslu

facebook-paylas
İzmir Türkiye’nin yükselen yıldızı…
Tarih: 30-09-2017 10:38:00 Güncelleme: 30-09-2017 10:38:00


Daha önceki yazılarımda da inşaat sektörünün gelişmelerinden bahsetmiştim sizlere. Temmuz 2017 itibariyle yürürlüğe giren ve üç aylık geçiş süresinin ardından 1Ekim 2017 tarihinden itibaren uygulamaya geçilecek yeni Planlı Alanlar Tip İmar yönetmeliğini anlatmıştım. Neler getiriyor, yönetmelik değişikliğinden inşaat sektörü nasıl etkilenecek detayları ile incelemiştik hep birlikte.
Özetle söyleyebilirim ki hepimizi zorlu bir süreç bekliyor.
Özellikle Çevre ve şehircilik müdürlükleri ile belediyelerin imar müdürlükleri arasında uzunca bir süre yazışmalar yapılacak. Arsa sahipleri, yatırımcılar ve müteahhitler açısından yaşanabilecek sorunlar ortada duruyor. Umarım en az kayıplarla bu süreci hep birlikte atlatırız. İnsanoğlunun kontrol edemediği yegâne şey olan zaman inşaat sektörünün de en değerli malzemesi. Hepimiz zamanla yarışıyoruz. Dünya ile entegre olduğumuz, uluslararası ve yerelde çok önemli projelere imza attığımız inşaat sektörü aynı zaman da pek çok yan sektöre de can suyu oluyor. Böylelikle ülke ekonomisi için de katma değer üretiyor.
İşte tüm bu sebepler bu sektörü daha da önemli kılıyor. Bu yüzden hızlı ve doğru kararlarla yatırımcının önünü açmak hem yerel yönetimlerin hem de hükümetin en önemli görevleri arasında. Sektörde bunlar olurken İzmir uzun zamandır yatırımcının gözbebeği. Son beş yıldır İzmir’i ve inşaat sektörünü iyi bilenler olarak sürekli söylüyoruz. İzmir’i tutamayacağız ve çok hızlı gelişecek diye. Bugün biliyoruz ki sektörün önde gelen dev inşaat firmaları İzmir’de yer arar oldu.
Peki neden İzmir?
İzmir-İstanbul, İzmir-Antalya yolu ve hızlı tren projeleri gibi ulaşım projeleri ile kentin desteklenmesi kente ulaşımın kolaylaşmasını sağladı. Bugün ortalama dört buçuk saatte İstanbul’dan İzmir’e gelebiliyorsunuz. Yakında bu süre daha da kısalacak. Ayrıca İstanbul, Ankara gibi büyük kentler yapılaşmasını tamamlamak üzere. Talebin üzerinde yapı stoku var. Bu durum yatırımcıları alternatif kentlere doğru yönlendiriyor.
İzmir mavi bayraklı sahilleriyle bir turizm cenneti. Çeşme ve Alaçatı zaten İstanbullunun bildik mekânlarıydı. Ancak İzmir Büyükşehir belediyesinin yaptığı tanıtım ve sahil düzenleme çalışmaları ile bugün Urla, Foça sahilleri de bilinir oldu. Sakin şehir Seferihisar’da Sığacık kale içi düzenlemeleri yine İzmir’in marka değer olmasında önemli yatırımlardan. Bugün pek çok film seti İzmir sokaklarında hayat buluyor.
İzmirliler olarak deniz keyfi, Ödemiş Bozdağ’da ya da Bergama Kozak yaylasında doğa ile iç içe vakit geçirme keyfi çok yakınımızda. Diğer büyük şehirlerin yaşamında var olan şehir stresi yok denecek kadar az. Yine Aliağa’dan Selçuk’a kadar İzban ile keyifle ve çok ucuza seyahat edebiliyorsunuz. Beş yıl önce talep görmeyen pek çok ilçe yapılan ulaşım yatırımları, altyapı projeleri ve çevre düzenlemeleri ile bugün yatırımcının gözbebeği.
Kuzey aksında Menemen, Çiğli, Bayraklı, Bornova, Kemalpaşa, Güney aksında Urla, Güzelbahçe, Narlıdere, Torbalı, Gaziemir  gibi ilçeler en çok yatırımcının ilgisini çeken bölgeler. Konak zaten her zaman kentin merkez ilçesi konumunda ve cazibe merkezi. Kentin merkezinde ayağa kaldırılan tarihi ‘’Smyrna Agorası’’ 1500 yıl aradan sonra yeniden meclis toplantısına ev sahipliği yaptı.
İzmir aynı zamanda bir üniversite kenti ve genç nüfusu yüksek. Bornova’da Ege Üniversitesi ve Yaşar Üniversitesi Çiğli’de Katip Çelebi ve Demokrasi Üniversitesi ve yapımı planlanan üniversiteler Kuzey aksının gelişimine destek olurken kente getirdiği öğrenci nüfusu ile de konut ihtiyacının her geçen gün artmasına katkı sağlıyor. Bugün Bornova’da yaklaşık 400 bin nüfus yaşarken günlük hareket üniversiteler sayesinde bir milyon civarında. Güney aksında ise Buca’da Dokuz Eylül Üniversitesi, Urla’da İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü ve Balçova’da Ekonomi Üniversitesi kente katma değer üretmeye devam ediyor.
Özetle söyleyebiliriz ki tarihi ve kültürel yapısı, altyapı ve çevre düzenlemeleri, ulaşılabilirliğin artması, deniz, alabildiğine kum ve mavi bayraklı plajları, üniversiteleri ile İzmir tüm Türkiye’nin ve sektördeki büyük inşaat firmalarının gözbebeği.
Mesele doğru planlama ve zaman yönetiminde…
Sevgiyle kalın…

 Bu yazı 6868 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HABER ARA
YUKARI