Bugun...
facebook-paylas
CAYDIRICI GÜÇ
Tarih: 28-10-2014 17:50:00 Güncelleme: 28-10-2014 17:50:00


Ülkemiz uzun zamandan beri rahat bırakılmıyor. Eskiler sağ sol davalarını anlatır neler yaşadıklarından bahseder, komşularıyla nasıl düşman olduklarını ve kurtarılmış mahallelerden ve bölgelerden bahseder dururlardı. Sonra da bizler nasıl böyle olduk neden bu hale getirildik deyip ah vah ederlerdi. Benim hatırladığımdan beri ise sağ sol olayları yerini başka sorunlara bıraktı. Değişen figüranlar ve isimler oldu. Karışıklık çıkarmak isteyenler hiç ama hiç boş durmadılar. Nerede bir yara varsa hep kaşındı. Ne zaman o yara iyileşir gibi gözüktü, birileri hemen dikkatleri başka yöne çekip o yarayı yeniden kaşımaya, yeniden eski halini alması için mücadelelerine devam ettiler. Olayların sebep sonuç ilişkisini çok  uzun bir müddet düşünemedik yada o fırsat bizlere hiç verilmedi.

 Bir yerlerde bombalar patlar, masum insanlarımız ölür, yetkililer hemen çıkıp açıklama yapardı. Mesaj hiç değişmez hep aynı tonda ve neredeyse aynı cümlelerdi. Uzun bir dönem bu hiç değişmedi. Olayların failleri bulunamaz ve faili meçhuller üst üste yığılırdı. Basın dilediğini dilediği şekilde manşetlere veya televizyon ekranlarına yansıtır, toplumu dilediği gibi yönlendirebiliyordu. Hiç kimseden de aksi yönde bir şeyler duyulmazdı. Farklı bir ses çıkacak olsa sesini duyuramazdı. Kendisini baskı ile sindirmeye çalışırlar veya onu da yok ederlerdi. Politikacılar patronların maşası haline gelmiş onlar ne isterlerse onu yapmak zorunda kalıyorlardı. Seçimler de siyasetçilerin yerine güç kimdeyse hangi ekran daha güçlü ise sanki onlar oylanıyordu. Çünkü televizyon ekranları ve manşetler çok güçlüydü. Toplumu dilediği gibi yönlendirebiliyordu.

 Günümüzde de hala manşetler ve ekranlar gücünün büyük kısmını korumaktadırlar.  Bu gücün farkına varanlar farklı düşünce ve fikirlerini ekranlara ve manşetlere taşıyabilmek için bu sektörlere girdiler. Artık eskisi gibi manşetler ve ekranlar tek bir merkezden çıkmıyor. İnsanlar aynı bilgileri farklı merkezlerden teyit ettirebilme şansları var. Bu durum insanların doğru bilgiye ulaşmasını sağlayarak düşünme yetisini güçlendirmiştir. Burada da sıkıntı; acaba hangisi doğruyu söylüyor, kim haklı kim haksız çelişkisine düşebiliyoruz. En azından geçmişten farklı olarak düşünebilen sorgulayabilen toplum yapısına yavaş yavaş kavuşuyoruz.

Bu gün bu olayların değişik sürümleri hala sahnede. Devlet her ne kadar bu tip senaryoların büyük çoğunluğunu bertaraf etse de yine de tamamen bitirmiş değil.  Hala bir yerlerde ülkenin kaos ortamına sürüklenmesi için mücadelelerine devam eden içerde veya dışarıda hainler var. Ama unuttukları bir şey var. Eskiden yaptıkları yanına kar kalır kimse onları bulamaz veya ulaşamazdı. Son birkaç yılda hükümetin yaptığı çalışmalarla devletin kritik noktalarına milletine bağlı insanların getirilmesi ile bu durum değişmeye başladı. Faili meçhul olayları çok şükür duymaz olduk. Herhangi bir vakada olayın üzerinden 24 saat geçmeden failler yakalanıp adalete teslim ediliyor.  Olması gerekende zaten budur. Milletin devletine güven duyması, yapanın yanına kâr kalmaması için bu şarttır.

İç ve dış düşmanlara karşı etkin önlem almanın bir yolu olarak devletin kendi varlığına veya vatandaşlarının canına kast eden yapılara karşı, kudretini göstermesi, hiçbir karanlık noktanın kalmamasıyla ve adalet çerçevesi içinde cezasını vermesiyle caydırıcı gücünü göstermiş olur. Çok şükür son yıllarda bu yapılmaya başlandı.

 

Dün bakanlar kurulu toplantısının basın açıklamasında Sayın Bülent Arınç  çözüm sürecine mahkum değiliz dedi. Bence bu çok önemli bir açıklamadır. Olayın taraflarına net bir mesajdır. Dilerim herkes üstüne düşen mesajı alır ve bu süreç başarıyla tamamlanır. Son olaylarda şehit olanlara Allahtan rahmet yakınlarına sabır diliyorum.Bu yazı 6286 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
YUKARI