Bugun...


Selahattin Daver

facebook-paylas
15 TEMMUZ DEMOKRASİ ZAFERİ
Tarih: 09-07-2019 14:00:00 Güncelleme: 09-07-2019 14:00:00


Her milletin tarihinden gelen özellikleri, karakteri vardır. Türk Milleti’nin başlıca özelliği ise boyunduruk altına girmemesi, her türlü işgal ve zulüm karşısında vatan sevgisi ile can feda edebilmesidir. Türk Milleti bağımsızlığını sağlamak için başta Kurtuluş Savaşı olmak üzere pek çok destansı mücadele vermiştir. Bu mücadelelerden biri de 15 Temmuz 2016’da yaşanmıştır. 15 Temmuz tüm dünyaya ders veren bir Demokrasi Zaferi'dir.

Ülkemizin üzerinde hain planları olan, refahımıza göz diken bir terör yapılanmasının yapmaya çalıştığı darbeye Türk milleti sokaklara dökülerek, gövdesini siper ederek engellemiştir. Kalbinde bir damla korku taşımayan genç yaşlı, kadın erkek milyonlarca kişi silaha, tanka, mermiye karşı tekbirlerle koşmuş, Türkiye üzerinde gerçekleştirilmek istenen hain planı bozmuştur.

Bu terörist yapılanma ülkede kaos ve kargaşa ortamı yaratıp Afganistan, Suriye, Irak gibi Türkiye’yi de bölüp-parçalayıp-yönetebileceğini sanmıştı. Fakat Türk milletinin kahraman ruhunu, bağımsız karakterini, demokrasi sevdasını hesaba katmamışlardı.  Tüm Türkiye 15 Temmuz’da el ele meydanlardaydık. İstanbul’un fethinde bayrağımızı surlara diken Ulubatlı Hasan’ın, Çanakkale’yi geçilmez kılan Seyit Onbaşı’nın yansımasını Şehit Ömer Halisdemir’de bir kere daha gördük. Bu güzel ülkenin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, “Muhtaç olduğunuz kudret damarlarınızdaki asil kanda mevcuttur” demişti. Bu sözün anlamını o gece şehit ve gazi olan kahramanlarda bir kere daha özümsedik.

15 Temmuz hiç şüphesiz tüm dünyadaki mazlumlara da sevinç ve umut veren zaferlerden biridir. Darbecilerin yeterli sayıda haini ve silah gücünü devreye sokmuş olmalarına rağmen başarıya ulaşamamalarının bir sebebi de hiç kuşkusuz Kabe'de, Mescid-i Aksa'da, Somali'de, Arakan'da, Myanmar'da, Gazze'de, Saraybosna'da, Üsküp'te kısacası dünyanın dört bir yanından gelen mazlumların duasıydı. 15 Temmuz hem Türk tarihi hem de dünya tarihi için önemli bir dönüm noktası olmuştur. Türkiye geçmişinde yaşadığı darbeleri bir kere daha yaşamayacağını, egemenliğin asıl sahibi halkın buna izin vermeyeceğini o gece tüm dünyaya göstermiş; Türkiye’nin diğer Orta Doğu ülkeleri gibi parçalanacağını bekleyenlere gereken cevabı vermiştir.

Demokrasi zaferimizin yıl dönümünün yaklaştığı bu günlerde tüm şehit ve gazilerimizi saygı ile anıyor; ülkemizin bir daha böyle hain bir saldırı ile karşılaşmamasını, Cumhuriyetimizin ve demokrasinin daim olmasını diliyorum.

 

       Bu yazı 4637 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HABER ARA
YUKARI