Bugun...


Selahattin Daver

facebook-paylas
ATEŞ ÇEMBERİ
Tarih: 22-02-2018 10:11:00 Güncelleme: 22-02-2018 10:11:00


Değerli okurlarım,

Bildiğiniz üzere Afrin Zeytin Dalı Operasyonu bir aydan uzun süredir devam ediyor. Şu ana kadar 1700’ün üzerinde terörist etkisiz hale getirildi ve YPG’nin Kilis sınırımızla olan bağlantısı tamamen kesildi. Ancak 20 Şubat’ta Esed rejimi yanlısı grupların, Afrin'e girdiği yönünde haberler gündemi sarstı. Silahlı konvoyla Afrin’e girmeye çalışan grubun görüntülerinin ortaya çıkışından hemen sonra Türkiye, bölgeye uyarı amaçlı topçu atışı yaptı. Afrin’e ilerlemeye çalışan grup bu uyarı ateşi sonrası kente yaklaşık 10 km kala geri çekildi. YPG ise Suriye hükümetinin Türkiye sınırına konuşlanmak üzere Afrin'e askeri birlik gönderdiğini iddia etti.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le yaptığı telefon görüşmesinde "Suriye rejimi bu yola girerse sonuçları ağır olur" uyarısında bulundu. Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu da "Eğer rejim, YPG'yi temizlemek için girerse problem yok, YPG'yi korumak için giriyorsa bizi, Türk askerini hiç kimse durduramaz" açıklaması yaptı. Rusya Dış İşleri Bakanı Lavrov ise Afrin krizinin Ankara ile Şam arasında doğrudan müzakereyle çözülebileceğini söyledi. Rusya destekli Esed’in Afrin’e girmeye çalışması karşısında kim dost kim düşman sorusu tekrar akıllara geldi.

Diğer yandan İsrail’e ait bir F-16’nın Suriye’deki bazı noktaları bombalarken düşürülmesinin ardından İsrail’in de kendi sınırında benzer bir güvenli bölge oluşturmak için Suriye’ye gireceğine ilişkin haberler çıktı. Bu noktada işler karışıp bir bilmeceye dönüşüyor. İsrail’in önde gelen gazetelerinden Haaretz, “Kürtler ihanete uğramış hissetmekte haklılar. Suriye’de onları ‘bizim çocuklar’ olarak adlandırdık fakat şimdi saldırı altındalar ve ABD onlara gerçek bir çözüm öneremiyor” ifadelerine yer verdi. YPG’nin arkasında ABD ve İsrail desteğinin olduğu zaten bilinen bir gerçekti.

Mehmetçik aslında şu an ABD, İsrail ve onların maşası durumundaki YPG’ye karşı mücadele ederken kapalı kapılar ardında Rusya ve Esed rejimi arasında ne gibi pazarlıklar yapıldığı bilinmiyor.

Afrin Operasyonu işte bu soru işaretleri ve değişen dengelerle devam ederken Irak'ın Kerkük kentinde son dönemde Türkmenlere yönelik suikastlar dikkati çekiyor. Kerkük'te 4 ay içinde 19 Türkmen silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Kerkük'teki Türkmenlere karşı 16 Ekim 2017'den bu yana farklı tarihlerde çeşitli silahlı saldırılar gerçekleştirildi. Saldırıların "suikast" şeklinde düzenlenmesi ve çoğunun "faili meçhul" kalması, kentteki tüm Türkmenleri tedirgin etmeye başladı. Saldırıların hedefinde siyasetçi ve öğretim görevlileri başta olmak üzere Türkmenler içinde farklı sosyal altyapıya sahip kişiler yer alıyor. Kerkük'te Türkmenlere yönelik silahlı saldırılarda son kurban Kerkük Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Ali Elmas oldu. Akademisyen Elmas, gündüz vakti Kerkük kent merkezinde aracının içinde uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Irak’ta da karanlık eller Türkmenleri hedef almaya devam ediyor.

Bu arada Ankara Büyükelçisini resmi olarak geri çekerek Türkiye ile diplomatik ilişkilerini askıya alan Hollanda, 1915'te yaşananları 'Ermeni Soykırımı' olarak tanımaya hazırlanıyor. Ancak Birleşmiş Milletler (BM) Soykırımın Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi'ne göre soykırım kararı ancak mahkemelerce alınabilir. Bu durumda Hollanda Parlamentosu'nun alacağı karar zaten yok hükmündedir. Kaldı ki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin 15 Ekim 2015 tarihli kararı bu sözde soykırım tartışmasına son vermiştir. Mahkeme, 1915’te yaşanan Ermeni zorunlu göçünün uluslararası hukuka göre soykırım olarak nitelendirilemeyeceğini açıklamıştır. Hollanda’nın bu tutumu açık bir Türk düşmanlığından ibarettir.

Değerli okurlarım Doğu’da ve Batı’da tam anlamıyla ateş çemberine alınmak istenen ülkemizin Allah yâr ve yardımcısı olsun diyerek ve tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına sabırlar dileyerek sözlerime son veriyorum.Bu yazı 4233 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
YUKARI