Bugun...


Selahattin Daver

facebook-paylas
BAYRAMLARIMIZ KUTLU OLSUN
Tarih: 14-05-2019 11:52:00 Güncelleme: 14-05-2019 11:52:00


Bildiğiniz üzere 19 Mayıs 1919 tarihi, Türk tarihinin dönüm noktalarından biridir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a ayak bastığı tarih olan 19 Mayıs’ta kurtuluş yolculuğu başlamış, Cumhuriyetin ilanı ile tamamlanmıştır. Atatürk, Millî Mücadele’yi başlatmak üzere Samsun’da ayak bastığı 19 Mayıs 1919 tarihinin önemi nedeniyle de 19 Mayıs’ı Türk gençliğine armağan etmiştir. Bu yıl, 100. kez kutlayacak olmamız sebebiyle büyük bir coşku ile tören alanlarını dolduracağız.

Ne mutlu ki bu yıl milli ve dini bayramları peş peşe yaşayacağız. İslam dininin en önemli aylarından biri olup güzellik ve bereketi simgeleyen Ramazan ayını geçirmekteyiz. “On Bir Ayın Sultanı” olarak adlandırılan Ramazan, yardımlaşma ve dayanışmanın en yoğun olduğu zamanlardır.

Ramazan Bayramı, Hicretin ikinci yılından itibaren kutlanmaya başlanmıştır. Ramazan ayını oruçla geçiren Müslümanlar sonraki ayın ilk üç gününü bayram olarak kutlamaktadırlar. Ramazan Bayramı yerine zaman zaman Şeker Bayramı ifadesi de kullanılmaktadır. Bunun sebebi “şükür” ve “şeker” kelimelerinin eski harflerle aynı şekilde “şın-kef-ri” olarak yazılmasıymış. Metinde geçen kelimenin şükür mü yoksa şeker mi olduğu cümlenin anlamından çıkarılmış. Bir aylık oruç sonunda Şükür Bayramı olarak bilinen bayram zamanla okuma hatası nedeniyle Şeker Bayramı olarak anılmış sonra da bu ifade yerleşmiştir. Bazı kaynaklar ise Peygamber Efendimizin, Ramazan Bayramının ilk günü tatlı yiyerek başladığı için Şeker Bayramı denildiği belirtmektedir.

Ramazan bereket, hayır, arkadaşlık, dostluk, merhamet gibi değerleri sunduğu gibi aslında sağlık da kazandırır. Son yıllarda modern tıbbın önemle üzerinde durduğu konulardan biri “aralıklı açlık”tır. Araştırmalara göre açlığın etkileri, yemekten 10-12 saat sonra enerji sağlamak için kanda mevcut glikozun tümü kullanıldıktan, karaciğer ile kas hücrelerinde depo edilen glikojen glikoza çevrildikten sonra başlıyor. Açlık sayesinde, obezite ve diyabetten damar sertliği ve kansere kadar nerdeyse tüm hastalıkların altında yatan esas mekanizma olan insülin direnci düşüyor. Büyüme hormonu salgısı artıyor ve böylelikle yaşlanma hızı yavaşlıyor. Vücuttaki iltihap atılıyor; tüm vücut baştan aşağıya yenilenmiş oluyor.

Ancak tabi ki oruç sadece bedene şifa vermekle kalmaz; ruhu da arındırır. Sağlığı elveren Müslümanlar için Ramazan oruç tutmanın ayı olup, sahur vaktinden iftara kadar geçen sürede nefisler terbiye edilir. Allah’ın rızasını kazanmak, kötülüklerden arınmak ve ihtiyaç sahiplerinin durumlarını anlamak için tutulan oruçlar bereketli iftarlar ile açılır.

Hepinizin 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramını ve Ramazan Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyor; huzur ve barış dolu olmasını diliyorum.Bu yazı 2254 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HABER ARA
YUKARI