Bugun...


Selahattin Daver

facebook-paylas
CUMHURİYET BAYRAMI
Tarih: 25-10-2017 09:40:00 Güncelleme: 25-10-2017 09:40:00


Değerli okurlarım,
Biliyorsunuz 29 Ekim’de cumhuriyetin 94. yılını kutlayacağız. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Türk milletinin en özel ve önemli milli bayramlarından biridir. Her yıl her yaştan vatandaşın katılımıyla düzenlenen törenlerde milli duygular en üst seviyeye çıkmakta, Atatürk’ün kurduğu cumhuriyetin değeri her geçen gün daha iyi anlaşılmaktadır.
Kurtuluş Savaşı yıllarında Ankara’da Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti adıyla yeni bir yönetim kurulmuştu; fakat bu yeni yönetimin rejimi henüz belirtilmemişti. Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti özünde, ulusal egemenliğe dayalı bir hükümetti. Erzurum ve Sivas Kongrelerinin kararlarıyla Büyük Millet Meclisi’nin programları tamamen demokrasiye dayanmaktaydı. Saltanatın hiçbir etkinliği kalmamış; yeni Türkiye’nin resmen ilan edilmesi zamanı gelmişti. Atatürk, 28 Ekim 1923 akşamı birkaç arkadaşını Çankaya’daki köşküne davet ederek yemek sırasında, “Yarın, cumhuriyeti ilan edeceğiz” demiştir. 29 Ekim 1923’te de Türkiye Büyük Millet Meclisinde, Türkiye’nin yönetim şeklinin cumhuriyet olduğu ilan edilmiştir.
Cumhuriyetin önemi seçim esasına dayanan, kamu yararını ön planda tutan, millet iradesine dayanan bir yönetim biçimi olmasındadır. Cumhuriyet, egemenliğin millete ait olduğu gerçeğini ortaya koyar.Cumhuriyet sayesinde bütün vatandaşlar kanun önünde eşittir, temel hak ve hürriyetleri devlet güvencesi altına alınmıştır. Çünkü cumhuriyet insana değer veren, çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmayı sağlayan yegâne yönetimdir.
Bizler kolay kazanılmayan bir cumhuriyetin çocuklarıyız, uzun yıllar sürdü bağımsız Türkiye’mize kavuşma mücadelemiz. Özgür ve demokratik bir toplumda, barış ve adaletle yaşayabilmek için ne savaşlar verilmiş Anadolu’nun dört bir yanında. Adı dahi bilinmeyen, henüz on beşinde on altısında nice çocuklar yatıyor vatanın bağrında. Kimsenin boyunduruğu altında kalmamak için on binlerce şehidin kanıyla sulanmış bu vatan bize emanet.
Her zaman söylendiği gibi, “Cumhuriyet bize dedelerimizden miras kalmadı. Biz onu torunlarımızdan ödünç aldık”. Cumhuriyeti korumak Atatürk’e, silah arkadaşlarına, bu vatan için canını veren ya da gazi olan tüm askerlerimize borçlu olduğumuz bir görevdir. Genç nesil Atatürk’ün ilkeleri ışığında daima ilerlemeyi hedeflemelidir. Atatürk’ün kurduğu ve Türk milletine emanet ettiği Türkiye CumhuriyetiO’nun deyimiyle “ilelebet payidar kalacaktır”. Hepinizin Cumhuriyet bayramını en içten dileklerimle kutlarım…

 Bu yazı 4653 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
YUKARI