Bugun...


Selahattin Daver

facebook-paylas
DOĞU TÜRKİSTAN’A KULAK VER!
Tarih: 21-01-2019 15:00:00 Güncelleme: 21-01-2019 15:00:00


Değerli okurlarım,

Bu yazıda sizlere tüm dünyanın göz yumduğu bir zulümden bahsetmek istiyorum; Doğu Türkistan… Çin tarafından işgal edilen Doğu Türkistan’da soydaşlarımız 1949 yılından bu yana sistematik olarak işkenceye maruz kalıyorlar.

Çinliler, Doğu Türkistan’a “kazanılmış toprak” anlamına gelen “Şin – Can” diyorlar. Türk kardeşlerimiz neredeyse 70 yıldır kendi vatanlarında, kendi topraklarında zulme uğruyorlar. 1993’ten bu yana Doğu Türkistan’da zorunlu eğitim dili Çince. Çocuklara Türkçe isim vermek yasak ve çocuğa Türk ismi verildiğinde ailesi ceza alıyor; çocuğun ismi de Çince bir isimle değiştiriliyor. Evlerinde Türk bayrağı ya da ay yıldız figürü bulunan kardeşlerimiz işkence görüyor.

İslam dinine de yasak konulmuş durumda. Sağlığı bozduğu gerekçesiyle oruç tutmak yasak; 2008’den bu yana dini nikah da yasaklandı. Soydaşlarımız cami ve mescitlere gidemiyor. Yolda herhangi birine “Selamün Aleyküm” dediklerinde hapis cezası ile cezalandırılıyorlar. 

Birleşmiş Milletler rapor yayınlayıp bir milyondan fazla Türk'ün toplama kamplarında insanlık dışı uygulamalara maruz kaldığını söylüyor. Fakat Çin, Birleşmiş Milletlerin beş daimi üyesinden biri ve bu raporu reddediyor; bu kampların eğitim-rehabilitasyon kampı olduğunu iddia ediyor. Birleşmiş Milletler, İnsan Hakları Evrensel Bildirisinde belirtilen “insan hak ve özgürlüklerinin” garantörü. Ne acıdır ki Türk soydaşlarımızın ne yaşam hakkı ne din-vicdan özgürlüğü garanti altına alınamıyor.

2017 yılından bu yana toplama kampları adı altında oluşturan işkence merkezlerinde Doğu Türkistanlı kardeşlerimiz kısırlaştırılıyor. Doğu Türkistan’da nüfus yapısı bozulmak üzere; Çin nüfusu yüzde 47’ye kadar ulaştı. Kısırlaştırma ve işkencelerle birkaç yıl içinde nüfus Çin lehine dönecek ve artık bu Türk toprağını resmen ilhak etme hakkını kazanacak. Bu toplama kamplarında yaklaşık 3 milyon Uygur Türk’ü var. Özellikle İslam dinini terk etmeyen Müslüman Türklere soykırım yapılıyor.

Kısa süre önce ulusal bir kanalımızın muhabiri Doğu Türkistan'a gitmiş ve orada bir katliam olmadığını; aksine suça bulaşmış Uygur Türklerinin ıslah edildiklerini belirtmişti. Batı medyasının etkisiyle Doğu Türkistan’da yaşananların çarpıtıldığını ifade etmişti. Oluşturulan bu algı nedeniyle ne yazık ki Çin’e hak veren vatandaşlarımız da oldu. Zannediyorum ki en acısı da soydaşlarımızın yaşadığı zulmün ve vahşetin normalleştirmesidir.

Dünya Uygur Kongresi Başkanı İsa Dolkun, "Özellikle AB ve ABD, Çin hükümetinden kampların kapatılmasını ya da eğer bu kamplar Pekin'in dediği gibi rehabilitasyon ve eğitim kampı ise bu kampların uluslararası denetime açılmasını" istiyor. İkinci Dünya Savaşı'nın ardından dünya ülkeleri hiçbir yerde soykırım yaşanmaması için ortak karar almışlardı; ancak bu soykırım Doğu Türkistan'da başladı ve sürüyor.

İnsanlık öyle bir hale geldi ki yaşanan hiçbir olay gündemimizi 25 kuruşluk poşet kadar meşgul edemiyor. Ancak ben umuyorum ki gerek Hükümetimiz gerekse Türk sivil toplum kuruluşları, Doğu Türkistan’da yaşananlar üzerinde hassasiyetle duracak, dünya ülkelerinin bu soykırımı fark etmesini sağlayarak soydaşlarımızı işkenceden, işgalden kurtaracaktır.

Değerli okurlarım, sözlerime son verirken bir konuyu hatırlatmak istiyor, hepinizi bu konuda duyarlı olmaya davet ediyorum. Biliyorsunuz kanser çağımızın hastalığı… Hava kirliliği, GDO’lu besinler, stres derken çevremizdeki her 20 kişiden birinin bu hastalıkla savaştığını duyar olduk. Bu hastalığın bazı türlerinde, ilik nakli ile hastalar hayatta kalabiliyorlar. 18-50 yaş aralığındaki her sağlıklı birey üç tüp kan vererek ilik nakli için bağışçı olma konusunda adım atabilir ve bir insanın hayata tutunmasını sağlayabilir. Belki dünyada yaşanan zulme, savaşlara, şiddete engel olamıyoruz, bizler ne yapabiliriz ki diyoruz. Fakat aslında hepimizin “insanlık adına” yapabileceği şeyler var. Size en yakın Kızılay Kan Merkezine giderek konu hakkında bilgi alabilir, birilerinin hayat umudu olabilirsiniz.Bu yazı 3314 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HABER ARA
YUKARI