Bugun...


Selahattin Daver

facebook-paylas
ÖĞRETMENLERE MÜJDE
Tarih: 24-11-2018 11:38:00 Güncelleme: 24-11-2018 11:38:00


Değerli okurlarım,

Bildiğiniz gibi 24 Kasım’da “Öğretmenler Günü”nü kutlayacağız. Öğretmenler günü dünyanın birçok yerinde farklı tarihlerde kutlanan hatta bazı ülkelerde resmî tatil ilan edilen bir gün. 1994 yılından beri çoğu ülkede öğretmenler günü Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü tavsiyesiyle 5 Ekim'de kutlanır. 5 Ekim gününün anlamı ise 1966 yılında Fransa'nın Paris şehrinde yapılan “Öğretmenlerin Statüsü Hükümetlerarası Özel Konferansı” sonucunda “Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi”nin oybirliği ile kabul edilişinin yıl dönümü olmasıdır.

Öğretmenler günü ülkemizde 1981 yılından beri 24 Kasım'da kutlanıyor. Öğretmenler Gününün Türkiye'de 24 Kasım'da kutlanmasının nedeni Bakanlar Kurulu'nun Mustafa Kemal Atatürk’e "Millet Mektepleri Başöğretmenliği" unvanını 11 Kasım 1928'de yaptığı toplantıda vermesi ve bu unvanın, 24 Kasım'da Millet Mektepleri Talimatnamesi'nin yayımlanması ile resmileşmesidir. Ulu Önderimizin belirttiği gibi "Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden mahrum bir millet, henüz bir 'millet' adını alma yeteneğini kazanamamıştır".

Öğretmenler Günü yaklaşırken açıklanan müjdeli bir haberi hatırlatmak istiyorum. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan AK Parti seçim beyannamesi açıklamasında polis, öğretmen, hemşire, din görevlisi ve diğer idarecilerin emeklilik ek göstergelerinin 3600'e çıkacağı müjdesini verdi. Ek gösterge memurların, aylık ücretlerinin, emekli aylıklarının ve emekli ikramiyelerinin belirlenmesinde önemli yeri olan unsurlardan birisidir. Ek göstergelerin yüksek olması emekli aylığı ve ikramiyesinin de yüksek olması demektir. Bu nedenle memurlar bulundukları unvanların birinci derece kadroları için belirlenen ek gösterge rakamlarının yüksek olmasını istemektedirler. Kısacası ek göstergesi 3600 olan bir memur ile 2500 olan bir memurun alacağı zam oranı, maaş miktarı ve emekli ikramiyesi aynı olmayacaktır.

Ek göstergesi 3000 olan öğretmenler de gösterge artışını senelerdir beklemekteydi. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na tabi olan öğretmen, polis, din görevlileri, hemşireler gibi birçok meslek grubu ek göstergelerin artışını dört gözle bekliyorlardı. Beklentimiz 24 Kasım’da yapılacak açıklaması sonrası Ocak 2019’dan itibaren artışın yapılması yönündedir. Emekli bir eğitimci olarak başta Başöğretmen Atatürk’ü, şehit olmuş öğretmenlerimizi, ebediyete göç etmiş öğretmenlerimizi saygı ile anıyor ve tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Gününü tekrar kutluyorum.Bu yazı 1669 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
YUKARI