Bugun...


Selahattin Daver

facebook-paylas
Ülkemizin gündemi
Tarih: 14-07-2018 10:40:00 Güncelleme: 14-07-2018 10:40:00


24 Haziran seçimleri Türk siyasi tarihinde bir dönüm noktası oldu. 97 yıllık parlamenter sistemden Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçildi ve yeni sistemin ilk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan oldu. Son başbakan ve Meclis başkanı Binali Yıldırım’a ise Devlet Şeref Madalyası takdim edildi.
Erdoğan'ın Meclis'te yemin etmesiyle resmen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçildi ve Başbakanlık makamı sona erdirildi. Böylelikle devlet yönetiminde çift başlılık da sona erdi. Cumhurbaşkanı hem hükümetin hem de devletin başı haline geldi. Beş yıllığına seçilen Cumhurbaşkanı, en fazla iki dönem cumhurbaşkanlığı yapabilecek. Cumhurbaşkanı’nın her türlü işlem ve eylemden sorumluluğu söz konusu olacak ve eylemlerinden dolayı yargı yolu da açık durumda.
Yeni sistem pek çok yeniliği de beraberinde getirdi.  Öncelikle bakanlık sayısı 25'ten 16'ya düşürüldü. Cumhurbaşkanı ve Meclis, karşılıklı olarak seçimlerin yenilenmesi kararı verebilecek. Verilen kararla birlikte hem Cumhurbaşkanlığı hem de parlamento seçimleri birlikte yenilenecek. Seçim sonuçlarının tüm Türkiye için hayırlı olmasını diliyor; Cumhurbaşkanlığı sistemi ile hızlı karar alan etkin bir yönetim, bağımsız ve tarafsız bir yargı göreceğimizi ümit ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, milletvekillerimize ve bakanlarımıza başarılar diliyor, ülkemiz için hizmetlerini en iyi şekilde yerine getirmelerini temenni ediyorum.
Sayın okurlarım bu noktada son günlerde gündemi sarsan önemli bir konuya dikkatinizi çekmek istiyorum. Eylül, Leyla, Ufuk ve daha nice adını bilmediğimiz; cinayete kurban gitmiş çocuklarımız.. Kaybolduktan sonra cansız bedenlerine ulaşılan ilk çocuklar değiller; daha önce defalarca benzer haberleri duyduk ne yazık ki... Leyla, Eylül ve Ufuk gibi büyüyemeden öldürülen, çoğu kere minik bedenlerine tecavüz edilen çocukların her biri için ayrı ayrı yandı içimiz. Anne-babasının yüzüne bakmaya kıyamadığı bu minicik savunmasız çocuklara zarar veren, insan denilemeyecek yaratıkları caydıracak bir cezanın getirilmesi elzemdir.  
Türk Ceza Kanunu’nun ilgili maddelerindeki değişiklik için 10 maddelik bir taslak hazırlanmış durumda, Meclis açılır açılmaz gündeme alınacağı belirtiliyor. Tasarıda hadım olarak bilinen kimyasal kastrasyon da var. Umuyorum belirlenecek ceza ne olursa olsun, çocuklara karşı işlenen bu suçlar bir an önce son bulsun. Canilerin yaptıkları hiçbir kötülük cezasız kalmasın…

 Bu yazı 3953 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
YUKARI