Bugun...


Selahattin Daver

facebook-paylas
Zeytin Dalı Harekâtı
Tarih: 29-01-2018 16:19:00 Güncelleme: 29-01-2018 16:19:00


Değerli okurlarım,
Bildiğiniz gibi 20 Ocak’ta ordumuz hem sınır güvenliğimizi sağlamak hem de bölge halkını teröristleri zulmünden kurtarmak amacıyla Suriye'nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde, Özgür Suriye Ordusu’nun katkısıyla Zeytin Dalı Harekâtını başlattı. Harekâta, “Zeytin Dalı” adının verilmesi bir mesaj içeriyor. Zeytin Dalı hem Suriye halkına hem Afrin’deki Türkmen ve Kürt kardeşlerimize uzatılan barış elini temsil ediyor. 
Harekâtın başlayacağı sinyalini Cumhurbaşkanımız 13 Ocak’ta yaptığı konuşmada vermiş; Türkiye Cumhuriyeti’nin sabrının taştığını belirtmişti. Nitekim bir süre önce ABD, PKK/PYD terör örgütünü maşası yaparak "Sınır Koruma Gücü" adı altında sözde ordu kurmaya çalışacağını ilan etmişti. Türkiye'nin uyarılarına kulak tıkayarak terör örgütünü silahlandırıp bunu da meşru göstererek Türkiye sınırı boyunca konuşlandırmak isteyen ABD'nin bu tavrı ülkemiz açısından bardağı taşıran son damla olmuştur. 
Operasyonda dokuzuncu gün biterken 600’e yakın terörist etkisiz hale getirildi, pek çok stratejik nokta kontrol altına alındı. ABD’nin ise PKK’yı gözden çıkarması an meselesi. Ulusal ve uluslararası ajansların haberlerinde ABD’nin bölgede bulunan askerlerinin çoğunu geri çektiği bildirildi.
Türkiye’nin iç ve dış mihraklı düşmanları harekatın son derece başarısız olduğu, harekatla sivil halkın hedef alındığı, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saldırı yapıldığı şeklinde spekülasyonlarla gerçeği çarpıtmaktalar. Bağımsız bir ülke olarak Türkiye, sınırlarının ötesinde de olsa kendi toprak bütünlüğünü tehdit eden tüm terörist yapılanmalara karşı her şekilde müdahale hakkına sahiptir. Kaldı ki Türk Silahlı Kuvvetlerinin yaptığı açıklamada da belirtildiği üzere harekât, “ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin terörle mücadeleye yönelik özellikle 2005 tarihli 1624 sayılı, 2014 tarihli 2170 ve 2178 sayılı kararları ve BM sözleşmesinin 51'inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı çerçevesinde, Suriye'nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak” icra edilmektedir. Kurtuluş Savaşında yegâne amacı bağımsızlık olan, sadece sınırlarını korumak isteyen, topraklarına göz dikilen Türkiye’nin kimsenin bir karış toprağında gözü yoktur. Yaptığı işgaller, akıttığı kanlar düşünülünce ABD’nin bugün toprak bütünlüğüne saygıdan bahsetmesi ise sadece gülünçtür. 
PKK'nın PYD üzerinden ABD ile kurduğu kirli ilişkiye ses çıkarmayan dünyanın güçlü ülkeleri ise Türkiye’nin kararlılığı karşısında geri adım attı. Pek çok Avrupa ülkesi, Rusya ve Birleşmiş Milletler Türkiye’nin haklılığı konusunda hemfikir. Hiçbir zaman güçlü bir Türkiye görmek istemeyen İran ve Mısır ise operasyona karşı çıkarak yine bizi şaşırtmadılar. 
Ordumuz Fırat Kalkanı Operasyonu ile başlayan, Afrin ile devam eden ve arkasının geleceğinden şüphe olmayan adımlarla Suriye'deki tüm terör odaklarını en kısa sürede yok edecektir; konu ile ilgili Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, kararlı tutumu ile tüm dünyaya ülkemizin gücünü göstermektedir. Son terörist etkisiz hale getirilinceye dek verilecek haklı mücadelemizden geri dönüş söz konusu değildir. Tüm halkımız da Silahlı Kuvvetlerimizin, Mehmetçiğimizin arkasında ve duacısıdır. Şu ana kadar bu ulvi mücadelede şehit olan tüm askerlerimize Allah’tan rahmet yakınlarına dayanma gücü diliyorum. Umuyorum ki harekatın devamında hiçbir askerimizin burnu dahi kanamaz; sağsalim geri dönerler. Allah ordumuzun yar ve yardımcısı olsun…Bu yazı 2772 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
YUKARI