Bugun...


Sibel Ağı Günerhan

facebook-paylas
Bornova’nın Parkları
Tarih: 06-11-2018 12:33:00 Güncelleme: 06-11-2018 12:33:00


Başlık yanıltmasın sizi. Bornova’daki bütün parkları değerlendirecek değilim. Zira bunu yapabilmek için ciddi bir mesai harcamak gerekir. Benim sözünü edeceğim parklar, kızımı sık götürdüğüm iki parktan ibaret. Bu parkların da sadece çocuk oyun alanı kısımlarından söz edeceğim.

Bunlardan ilki, 553/1 Sokakta bulunan park. Parktaki kaydırağın merdivenleri geniş boşluklar içerdiği için tehlike oluşturuyordu. Yaz aylarında Sayın Olgun Atilla’ya Twitter aracılığıyla ulaşmış, aletlerin ve parkın yenilenmesi konusunda talebimi iletmiştim. Kendisi de bana konuyla ilgileneceği ve yerinde tespit yapacağı bilgisini iletti. Parktaki oyun aletleri çok geçmeden yenilendi. İlgisi ve duyarlılığı için kendisine çok teşekkür ederim. Ancak, ne var ki;  salıncakların montajı hatalı olmuş ve eğri duruyor. Bunun yeniden ele alınması gerekir. Parkı yapanlar, teslim edenler, teslim alanlar, parkın bakımından sorumlu olanlar bunları görmüyorlar mı, aksayan yönleri değerlendirmiyorlar mı onu da anlamakta gerçekten zorlanıyorum. Neticede bir başkan her şeyi göremez, bilemez. Konuyla ilgili belediyede pek çok çalışan var, değil mi ama?

Oyun aletlerinin yanında küçük bir de yeşil alan var. Orasıyla ilgili de yeni bir düzenlemeye ihtiyaç var. Yeşil alanın çevresi oyun aletleri bölümüyle birlikte çit bitkileriyle çevrilirse küçük çocukların yola aniden çıkmalarının önüne geçilmiş olur. Oturma elemanlarının sayısı artırılmalı ve çocuklar oynarken ailelerin de soluklanması için bir imkan yaratılmalıdır. Bir de parkın temizliği konusu var. Trafonun dibi adeta çöplük konumunda.  Bu kirliliğe her ne kadar parkı kullanan çocuklar ve/veya yakınları neden oluyorsa da temizliğinin düzenli yapılmadığı da aşikar. Parktaki çöp kovası sayısını artırmak ta temizliğin devamlılığı açısından yararlı olacaktır.

Gelelim Büyük Park’a. Oradaki çocuk oyun alanı da yakın bir tarihte yenilendi. Bu yenilenmeden sonraki ilk tepkim, “oyun aletleri ahşap olsaydı keşke” şeklinde oldu. Çünkü, her yer ve her şey plastik artık. Çocukları deşarj olsunlar, enerjilerini atsınlar diye parka götürüyoruz, elektrik yükü ile dolup dönüyorlar eve. Bu nedenle parkın amacına uygun olması açısından doğal malzemeler kullanılsa daha güzel olurdu. Büyük parkta, çocuk oyun alanında olmaması gereken iki önemli şey oluyor. Birincisi, sigara içiliyor. Yaşanan bu duruma bazen şaşkınlıkla, bazen de kızgınlıkla tepki veriyorum. Şaşkınlığımın sebebi, anne ve babaların çocukların yanındayken sorumsuzca sigara içebiliyor olmaları; kızgınlığımın nedeni ise belediyenin hemen yakınında cereyan eden bu duruma belediye çalışanlarının tepki vermeyişleri. Tüm çocuk parklarında sigara yasağı olmalı ve etkin denetlenmeli bence. Başka bir konu da, oyun alanının tam orta yerine yerleşen satıcılar. Oyun alanına gidiş sebebi eğlenmek iken, çocukların satıcılardan bir şey almak istemeleri, durumu tam tersine çevirebiliyor. Her defasında bir şey almak istemeyen anne ve babalar çocuğunu ağlatarak eve götürmek durumunda kalıyor. Bu da parkın önemini ve anlamını yok ediyor. Tabi bir de, zaman zaman aletler de hasarlanmalar oluyor. Bunların kontrolünün sık sık yapılması ve gerekli onarımın/değişimin en kısa sürede gerçekleştirilmesi olası bir kaza/yaralanma ihtimalini ortadan kaldırmak için çok önemli.

 Bu yazı 6051 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HABER ARA
YUKARI