Bugun...


Sibel Ağı Günerhan

facebook-paylas
Engelli Olmak Üzerine…
Tarih: 08-07-2019 10:46:00 Güncelleme: 08-07-2019 10:46:00


Engelli olmanın zorluklarını tahmin etmek hiç de zor olmasa gerek. Bunun için ortalama bir empati duygusuna sahip olmak yeterli.

Ülkemizde engelliler, Birleşmiş Milletlere üye diğer ülkelerde olduğu gibi 10-16 Mayıs tarihleri arasında adlarına düzenlenmiş özel bir hafta ile anılıyorlar. Diğer ülkeleri bilmem ama bizdeki kutlamaların “göstermelik” olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. En azından İzmir’de engellilere gereken hassasiyetin gösterilmediğini kendi kişisel gözlemlerinden gayet iyi biliyorum. Söz gelimi görme engelliler için kaldırıma sarı yürüme bantları döşeniyor ve ilgili belediyeler de bilmem kaç m2 yürüme bandı yaptık diye övünüyorlar. Ancak, gelin görün ki yürüme bandının durumu içler acısı. Alakasız bir yerde başlayıp, yine alakasız olan başka bir yerde bitiyor olmasını mı söyleyeyim, üzerine aynı belediye tarafından konulan çöp konteynerini mi söyleyeyim, mallarını koyan esnafı mı ya da üzerine araçların park etmiş olmasını mı? Daha fazlasını eminim siz de gözlemlemişsinizdir.

Peki ya işitme ve konuşma kusuru olanlar için yapılanlara ne demeli. Siyasiler seçim çalışmalarında engellilere verdiği önemi! göstermek adına seçim otobüsünün tepesine işaret dili bilen birini çıkartıyorlar ya. Neymiş, işitme engelli olanlar da dinlesinlermiş! İşitme engelliler bu durumdan memnun oluyorlar mı bilemiyorum ama bana son derece sakil görünüyor. Sanki o hengamede işitme engelli kişileri miting alanının ön tarafına ve bir araya topluyorlar da…

Peki ya ortopedik engelliler… Hangisinin durumu bizim kent(ler)imizde yaşamak açısından daha zor kendilerine sormak lazım. Ama bana kalırsa en zorlayıcı olanı bedensel engelli olup ta tekerlekli sandalye ile hareket etmek durumunda kalmak. Çünkü onların sıkıntılarını en çok kızımı bebek arabasıyla bir yerlere götürmek durumunda kaldığımda hissediyorum. Kaldırımların gerekli standartları taşımıyor olmasını mı söyleyeyim, engelli rampasının önüne çok duyarlı! olan insanımızın gelip aracını park etmiş olmasını mı söyleyeyim… Bebek arabasını birileri yardımıyla kaldırımın diğer tarafından geçirmek bir şekilde mümkün olabiliyor belki ama üzerinde bir yetişkinin bulunduğu tekerlekli aracı öyle kolayca bir yerden diğer tarafa el ile tutup taşımak ve o kişiye yardımcı olmak pek olası bir durum değil. Hem engelli kişi için birilerinden yardım istemek te pek kolay olmasa gerek.

Kent yöneticilerinin engellilerle ilgili olarak görevi; yasalarda belirtilen düzenlemeleri “dostlar alışverişte görsün” kabilinden yapmak ve engelliler haftasında kendilerini “engelli dostu” ilan ederek göstermelik! etkinliklerle kutlamalar yapmak değil, engellilerin bir başkasının yardımına ihtiyaç duymaksızın kent içinde yaşamalarını sağlayabilmek olmalıdır.Bu yazı 6553 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HABER ARA
YUKARI