Bugun...


Sibel Ağı Günerhan

facebook-paylas
Keşke gavur olsa
Tarih: 17-09-2018 12:55:00 Güncelleme: 17-09-2018 12:57:00


Gavur sözcüğünün Türk Dil Kurumu’ndaki karşılığı, yaygın kullanılan anlamıyla “müslüman olmayan kimse” şeklinde ifade ediliyor. 

İzmir için de eskiden beri “gavur İzmir” tanımlaması kullanılageliyor. Hatta zaman zaman bu konu siyasiler tarafından tartışma konusu yapılıyor, isteyerek ya da istemeyerek. 

Bense bu konuya başka bir açıdan bakmak istiyorum. Şöyle ki; “gavur”ların yaşadığı bir ülkeye ilk seyahatim 11 yaşımdayken olmuştu. Babamın öğretmen olarak görev yaptığı Almanya’ya ilkokul 4. sınıfın sonunda yaz tatilimizi geçirmek üzere gitmiştik annemle birlikte. Babam bizi çok gezdirmiş, benim de orada gördüğüm her şey silinmemek üzere hafızamda yerini almıştı. Ne temizdi her yer, sokaklar bal dök yala cinsindendi. Ne kadar yeşildi etraf. Evlerin bahçesi rengarenk çiçeklerle doluydu. Okulların ne kadar büyük bahçeleri vardı, içinde tenis kortu bile vardı. Şehrin içinden akan derenin suyu ne kadar da berraktı. İçinde balıklar aheste yüzüyor, kimse de onları avlamaya kalkmıyordu. Bisikletle ne de güzel dolaşılıyordu sokaklarda. Lunapark dediğin sadece dönme dolap ve döner salıncaktan ibaret değildi demek ki. Kaldırımlarda arabalar değil, insanlar yürüyordu. Herkes birbirini tebessümle selamlıyordu, tanımasa da. 

80’li yıllara ait olan kafamdaki bu “gavur” imajı, ilerleyen yıllarda, farklı ülke ve şehirlere olan seyahatlerimle birlikte pekişti, gelişti. Tarihi mekanlarını korurken ki saygılı duruşları, restore ederken ki ustalıkları, şehirlerini kurarken ki planlamaları, parkları ve yeşil alanlarının niteliği ve büyüklüğü, kültürlerine sahip çıkışları, sokaklarının temizliği, engellilere, dezavantajlı vatandaşlarına gösterdikleri önem ve özen, doğal kaynaklara karşı hassasiyetleri ve bunun gibi pek çok şey daha. Bütün bunları düşününce, “gavur” olmak o kadar da kötü olmasa gerek.

Çünkü insanların dinle olan ilişkisi sadece kendisini bağlar. Ama şehirle ilişkisi ise herkesi, hepimizi bağlar. Burdan bakınca da ne zaman “gavur İzmir” tartışması yaşansa, düşünmeden edemem gezdiğim, gördüğüm “gavur şehirleri” ve keşke İzmir de “gavur” olsa derim. 

Siz ne dersiniz?Bu yazı 4062 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
YUKARI