Bugun...


Sibel Ağı Günerhan

facebook-paylas
Köpek Sahibi Olmak ve Beraberinde Gelen Sorumluluklar
Tarih: 27-09-2017 12:54:00 Güncelleme: 27-09-2017 12:54:00


Büyük şehirlerin insana hissettirdiği yalnızlık duygusu mu, kendini güvende hissetme ihtiyacı mı, salt hayvan sevgisi mi bilemem ama bir gerçek var ki, özellikle büyük kentlerde evde hayvan besleyen insan sayısı gözle görünür biçimde artıyor. Buna kuş, kedi, kaplumbağa, balık gibi hayvanlar da dahil ise de bu yazının konusu köpekler. Sebep ne olursa olsun hiç kuşku yok ki insanlar köpekleri sevdikleri için besliyorlar. Onları hevesleri geçtikten sonra sokağa terk edenler de var ama bu yazı onları kapsamıyor.
Evde hayvan beslemenin ve onu sokakta ya da parkta gezdirmenin belli kuralları ve yükümlülükleri olmalı. Köpekten korkan kişilere “hiç bir şey yapmaz, korkma!” demekten daha ileri şeylerden bahsediyorum elbette. Köpek fobisi olan kişiler için “bir şey yapmaz” sözünün hiç bir şey ifade etmediğini en iyi bilenlerdenim zira.
Yıllar önce Bornova’da bulunan Peterson Köşkü Parkı’ndaki köpekler yüzünden çektiğim sıkıntının bir sonucu olarak Bornova Belediyesi’ne bir dilekçe yazmış, köpeklere ait bölümün bir sınır ile ayrılabileceğini de görüş olarak eklemiştim. O günden bu güne ne o parkta ne diğer parklarda böyle bir uygulamaya geçilmedi.
Kuşkusuz köpeklerin de özgürce koşmak, enerjilerini atmak ihtiyacı vardır ve haklarıdır. Ancak köpek fobisi olanlar var ve en az köpekler kadar gezmek, dolaşmak onların da hakkı. Peki o halde bu durum sorun olmaktan nasıl çıkarılabilir?
Bu noktada yurt dışında gördüğüm bir uygulama herkesi memnun edecek cinsten ve bu uygulamanın Ülkemizde de hayata geçmesini diliyorum. Şöyle ki; öncelikle bu konuda bir kanunları var. Hayvanların hakları ve sahiplerinin sorumlulukları ilgili kanunda düzenlenmiş. Kanun yetmiyor tabi ki, uygulanması da sıkı denetim altında. Direklerde, duvarlarda sıklıkla ilgili kanun maddesinin yazıldığı bir tabelaya rastlıyorsunuz. Eğer şehir merkezindeyseniz  (konut ya da işyeri alanında); o zaman tabelada yazan şey, “köpeklerin tasmasının takılı tutulması gerekir” şeklinde. Eğer bir parktaysanız; tabeladaki yazı iki şekilde olabiliyor: Ya “bu parka köpek girmesi yasaktır” şeklinde ya da eğer köpekle girilebilen bir parksa da yine tabelalarla köpeklerin tasmalı olarak ya da tasmasız olarak girebileceği alanlar belirlenmiş.
Bu kadar kolaylıkla çözüme kavuşabilecek bir sorunun sorun olarak ortada duruyor olması bizi yönetenlerin ayıbıdır. Bu öneriyi 2013 yılının Kasım ayında yayınlamışım. O günden bu güne bir yol alınmamış bu konuda. Umarım bu defa bir adım atılır.

 Bu yazı 7013 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
YUKARI