Bugun...


Sibel Ağı Günerhan

facebook-paylas
Öykü’ye Umut Ol
Tarih: 24-01-2019 15:01:00 Güncelleme: 24-01-2019 15:01:00


Öykü 3,5 yaşında, güzeller güzeli bir kız çocuğu. Geçtiğimiz Kasım ayında lösemi teşhisi kondu ve Mart ayında da acilen ilik nakli olması gerekiyor. Annesini basında ve sosyal medyada yer alan açıklamalarından biliyorum. Hastalığın kendisini kabullenmenin zorluğu yanında kızının kendisi ve hastalığıyla ilgili sorduğu sorulara cevap vermenin, her hastaneye gidişte açıklama yapmak zorunda kalmanın nasıl zor olabileceğini aynı yaşta bir kız çocuğu annesi olarak tahmin edebiliyorum. Bu hastalık karşısındaki duruşunu, metanetli seslenişlerini saygıyla, takdirle izliyorum.

Eminim sizler de duymuşsunuzdur bu seslenişleri. Birinde duymadıysanız diğerinde mutlaka. Çünkü medyada sıklıkla yer alıyor bu çağrı. Öykü’nün annesi “benim kızıma değilse bile mutlaka başka bir kişiye umut olabilirsiniz” diyor ısrarla. “Yerinizden kalkın ve kan verin” diyor. “On milyon kişinin ki uymaz ama, +1. kişininki uyabilir ve o siz olabilirsiniz” diye ekliyor.

Öykü’nün fotoğrafına ilk olarak internette bir gazete haberinde rastladım. Habere hemen tıkladım çünkü aynı yerde benim kızımın da fotoğrafı vardı. Orası Ege Üniversitesi Rektörlük Kreşi bahçesiydi. Kendisini ya da aile fertlerini tanımasam da Öykü aslında kızımla aynı bahçede koşup oynamış, aynı salıncakta sallanmıştı. Bu beni çok daha fazla etkiledi. Haberi okuduğumdan bu yana içimin sızlaması hiç eksik olmuyor. Annesinin her televizyona çıkışında aynı şeyin hepimizin başına gelebileceği düşüncesiyle ben de bir şeyler yapmak istiyorum. Hem aynı okulun koridorlarında dolaşmış olup hem de böyle elim kolum bağlı, sadece üzülerek izliyor olmak vicdan azabı hissettiriyor bana.

Her seferinde Ege Üniversitesi Rektörlüğü’nün bu konuda harekete geçmesini, tüm personelini aileleriyle birlikte kan vermeye davet etmesini bekliyorum. Ki, ben de yerimden kalkıp dahil olayım bu sürece.

Bu konuda Rektörlük tarafından daha önce bir çağrı yapıldı mı bilmiyorum. Eğer yapıldıysa bunu bilmemek benim ayıbım. Ama eğer yapılmadıysa herkese ve her şeye duyarlılık gösteren Sayın Hocam Prof.Dr.Necdet Budak’ın bu konuda hiç vakit kaybetmeden harekete geçmesini diliyorum. Çünkü Rektör olarak sadece çalışanlarınızın ve lisans ve üstü düzeydeki öğrencilerin değil, aynı zamanda anaokulundaki o minik yavruların da Rektörüsünüz Hocam. Onların da sorunlarında yanlarında olmalısınız ve bu sıradan bir sorun bile değil. Hayat memat meselesi.

Öykü’nün annesinin ifadesiyle “+1. kişi olmak” belki de sizin düzenleyeceğiniz kampanyayla mümkün olabilecek. Dileyelim öyle olsun ve Öykü de adı kadar, yüzü kadar güzel bir hayat yaşasın.   

 Bu yazı 10224 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HABER ARA
YUKARI