Bugun...


Sibel Ağı Günerhan

facebook-paylas
Sürdürülebilirlik Yolunda Ege Üniversitesi
Tarih: 15-05-2018 15:25:00 Güncelleme: 15-05-2018 15:25:00


Yazılarımı takip edenler artık biliyor. Sayın Rektör Prof.Dr.Necdet Budak öncülüğünde Ege Üniversitesi, “sürdürülebilir üniversite” olma yolunda ilerliyor. Ben de bu süreci biraz içeriden biraz dışarıdan ama bütün kalbimle destekliyorum.

Gelelim detaylara… Bildiğiniz gibi çalışmalara başlandı, komisyonlar oluşturuldu. İki alt komisyon, iki ana komisyon toplantısı 14 Mayıs itibarı ile tamamlandı. Kıymetli hocalarımızın kıymetli görüşleri ile zaman içerisinde çok yol alınacağına yürekten inanıyorum. Ancak, komisyonlar, doğası gereği hızlı üretme kabiliyetine sahip oluşumlar değil. Dolayısıyla süreç bir hayli yavaş ilerliyor. Hele hele 6 aylık rektörlük sürecine çok şey sığdırmış Necdet Hocamızla kıyaslandığında yavaşlık daha da dikkat çekiyor.

Bir yandan komisyonlar çalışmalarını sürdürürken, diğer yandan da bu süreci hızlandırmak adına naçizane bazı önerilerimi burada belirtmek isterim:

Her şeyden önce, sürdürülebilirlik ile ilgili yapılacak tüm iş ve işlemlerin oluşturulacak bir birim tarafından yürütülmesi yerinde olacaktır diye düşünmekteyim. Sürecin en başında da dile getirdiğim bu görüşün, gelinen noktada da arkasındayım. Zaten Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek te yok. Gelişmiş ülkelerdeki üniversiteler bunu böyle yapmışlar. Araştırmalarımdan elde ettiğim sonuç bu. Ben bu birimin adına  “sürdürülebilirlik ofisi” diyorum. Siz başka bir isim verebilirsiniz. Ama mutlaka bu birim oluşturulmalıdır. Ofisteki işleyişi “Sürdürülebilirlik koordinatörü” unvanıyla bir kişi yürütmeli, rektör yardımcımız Sayın Prof.Dr.Canan Abay’a bağlı olarak çalışmalarını sürdürmelidir. Bu ofis tarafından tüm üniversite birimlerine (kantin, yemekhane, fakülteler, çalışanlar, öğrenciler …) e-posta gönderilmeli ve Ege Üniversitesi’nin sürdürülebilirlik konusunda niyet beyanı bulunduğu aktarılmalı, böylelikle komisyonlarda yer almayan herkesin de bu süreçle ilgili bilgilenmeleri sağlanmalıdır.

Bu ofisin bir başka fonksiyonu ise şu olmalıdır: Kampüs için belirlenecek bir ihtiyacın giderilmesi konusunda henüz projelendirmeye geçilmeden sürdürülebilirlik koordinatörüne konu projeyi yapacak birim tarafından e-posta ile aktarılacak; koordinatör de üniversitede görevli hocalarımız arasından konuyla ilgili olanlara (daha önceden öğretim üyelerinin e-postaları çalışma konularına göre düzenlenecek) e-posta göndererek görüşlerini isteyecek. Duruma göre, birkaç saat ile birkaç gün arasında değişecek bir sürede gelen yanıtlar koordinatör tarafından derlenerek ilgili birime iletilecektir. Böylelikle çözümler üretilirken, hem istenmeden yapılacak hataların önüne geçilmiş olacak, hem de komisyonda olan/olmayan hocalarımızın görüşleri yapılacak tüm faaliyetlere yansıyacaktır.   

Sürdürülebilirlik konusunu bir parça okumuş, araştırmış birisi olarak belli bir fikri altyapıya sahip olduğumu ve organizasyonel yapıyı oluşturmak adına yapılacak daha çok şeyin olduğunu belirtmek isterim. Ancak çalışmalara ivme kazandırmak ve daha kurumsal yaklaşım adına sürdürülebilirlik konusunun tek elden yürütülmesi konusundaki ısrarımı bir kez daha vurgulamayı yerinde buluyorum.Bu yazı 3475 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
YUKARI