Bugun...


Sibel Ağı Günerhan

facebook-paylas
Üniversitelere Karne
Tarih: 06-03-2019 14:39:00 Güncelleme: 06-03-2019 14:39:00


Türkiye’de halihazırda 206 üniversite bulunuyor. Bu üniversitelerde öğrenim gören öğrenci sayısı ise 8 milyona ulaşmış durumda. Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, yükseköğretim sisteminin nicel olarak belli bir düzeye geldiğini, artık nitelik üzerine odaklanılması gerektiğini belirtiyor. https://www.cnnturk.com/ internet sitesinin 04.03.2019 tarihinde yayımladığı habere göre Saraç, üniversitelerin sayılarının arttığını ve rekabetin gerektiğini, rekabetin sonucunda başarının gözlemlenmesi, ölçülmesi ve bunun da topluma objektif ve nesnel bir şekilde açıklanması gerektiğini ifade etti. Üniversitelerin değerlendirilmesinin ise 5 ana başlıkta 42 göstergede olacağını, bu göstergelere ait 2018 yılı verileri ile üniversitelerin ölçüleceğini ve değerlendirileceğini belirtti. “Her üniversitenin geçen bir yıl içindeki performansının değerlendirilmesinin her yılın başında açıklanacak" dedi.

Üniversite izleme ve değerlendirme ana kriterleri olarak eğitim ve öğretim; araştırma geliştirme, proje ve yayın; uluslararasılaşma; bütçe ve finansman; topluma hizmet ve sorumluluk ana başlıklar olarak belirlendi.

Ana kriterlerin altında yer alan 42 alt gösterge arasında ise mezunların KPSS ve ALES gibi merkezi sınavlardaki başarıları, mezun olan doktora öğrenci sayısı, teknokent projelerine katılan öğrenci sayısı, üniversitenin doluluk oranı, ulusal ve uluslararası hakemli dergilerde yayımlanmış makale sayısı, sonuçlanan patent sayısı, YÖK, TÜBA, TÜBİTAK Bilim, Teşvik ve Sanat Ödülleri sayısı, YÖK 100/2000 Projesi kapsamındaki öğrenci sayısı, üniversitenin dünya veya bölgesel akademik başarı sırası, yabancı uyruklu öğrenci sayısı, yabancı uyruklu doktoralı öğretim elemanı sayısı, üniversite öğretim elemanlarının aldığı uluslararası fonlara dayalı proje sayısı, Ar-Ge'ye harcanan bütçenin toplam bütçeye oranı, endüstri ile ortak yürütülen proje sayısı, genel bütçe dışında üniversiteye kazandırılan bağış ve fon miktarı, başta engelliler olmak üzere sosyal sorumluluk projeleri, sıfır atık, yeşil kampüs ve çevrecilik alanlarında varsa ödülleri gibi göstergeler bulunuyor. Böylelikle üniversitelerin endüstri ile birlikte yürüttüğü projeler, öğrenci ve akademisyenlerin sosyal ve endüstriyel hayattaki sorunları çözmeye ilişkin geliştirdikleri projeler, yeni mali kaynaklar oluşturma, engellilerin hayatını kolaylaştırma, sosyal sorumluluk ve daha yeşil, sürdürülebilir bir çevreye yönelik yapılan projeler de artık üniversitelerimizin nitel gelişimlerinin bir göstergesi olacak."

Bu haberde beni en çok ilgilendiren yan üniversitelerin “yeşil kampüs” olma açısından yapacakları çalışmaların da karnelerinde yer alacak olması. Biliyorsunuz bu konuda “Türkiye için Sürdürülebilir Üniversite Modeli” isimli bir makale kaleme almış (https://www.mmo.org.tr/…/files/011_makale_surdurulebilir.pdf), makalemiz ise birincilik ödülü kazanmış idi. Ege Üniversitesi özelinde de “sürdürülebilir üniversite” ile ilgili birçok yazı yazmış idim.

Kentlerin ancak üniversitelerin öncülüğünde yeşile ve sürdürülebilirliğe adım atabileceğini, üniversitelerin ise bu konuda çok ama çok geriden geldiklerini düşünüyorum. Yine de YÖK’ten gelen bu adım beni umutlandırdı. Üniversitelerin yaşanabilir kentlere doğru yol göstericiliğine çok ihtiyaç var. Yapmalılar ve örnek olmalılar. Üniversiteye yakışan ve ondan beklenen de bu zaten!  

 Bu yazı 3766 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HABER ARA
YUKARI