Bugun...


Sibel Ağı Günerhan

facebook-paylas
Yine Seçim Var!
Tarih: 20-12-2018 14:18:00 Güncelleme: 20-12-2018 14:18:00


Ne zaman seçim var dense içim cız ediyor. Seçim arabalarından yapılan bangır bangır anonslar ve müzik yayınları, yerin göğün bayraklarla donatılması, liderlerin şehir-kasaba ayırmaksızın tüm Türkiye’yi dolaşması ve beraberinde meydanlara insanların otobüs otobüs taşınması, en çok kalabalığı kim topladı yarışı ve daha pek çok şey…

Bütün bunlar olup biterken düşünmeden edemem; bayraklara bakıp oyunu belirleyen, kalabalıktan etkilenip oyunu değiştiren var mı diye?  

Bütün bunların yapılması çevre kirliliği, gürültü kirliliği ve görüntü kirliliğine neden olmakla kalmıyor aynı zamanda muazzam bir kaynak israfı yaratıyor. Çünkü yasalara göre siyasi partilere, son seçimde aldıkları oy oranına göre her yıl Hazine yardımı ödemesi yapılıyor. Ve bu yardım, genel seçim yapılan yıllarda üç kat, yerel seçim yapılan yıllarda ise iki kat artırılarak ödeniyor. Yüz milyonlarca liralık rakamlar açıklandığında aklımdan hep geçen, “keşke bu paralar daha yararlı işler için harcansa” oluyor.

Seçim yapmayalım demiyorum ama hazine yardımı konusunun yeniden ele alınması gerektiğini düşünüyorum. Bu kadar zengin miyiz biz? Yüz milyonlarca lirayı daha etkin kullanmanın yolu yok mu? Evsizlere ev, asgari ücrete zam, emekliye-memura zam yapılsa mesela o kaynaklarla. Ya da başka şeyler. Ama asla seçimde partiler yeni şarkı besteletsin, afiş bastırsın, otobüslerine-arabalarına yakıt alıp meydan meydan dolaşsın diye olmamalı.

Partilerin özgür şekilde kampanya yapmaları, seslerini seçmene duyurmaya çalışıp, politikalarını anlatmaları ve propaganda yapmaları demokrasilerin olmazsa olmazı. Bu dönemler hem partiler hem de seçmenler için bulunmaz bir fırsat. Ancak, bu çağda bunun meydanlarda olmasına gerek yok. Her lider zaten televizyonlar ve internet aracılığıyla her söylemini ülkemizin her köşesine duyurabilecek olanaklara sahip.

Bu seçimde iyi bir şey oldu. Ak Parti olumlu bir adım attı bu konuda. Parti yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre; AK Parti'de sadece parti teşkilatlarının ve seçim koordinasyon merkezlerinin olduğu yerde bayraklar, afişler asılacak. Bunun dışında görüntü kirliliğine asla müsaade edilmeyecek. Sabah saat 10'dan önce ve gün batımından sonra seçim müziklerinin çalındığı otobüsler dolaştırılmayacak. Otobüsler dolaşırken de ses ayarlarına dikkat edilecek, yüksek sesle müzik çalınmayacak. Seçim için kullanılan malzemeler ise geri dönüşümü mümkün materyallerden seçilecek. Seçim süreci sonrasında bu ürünlerin geri dönüşümü sağlanacak.

Bu karar olumlu olmakla birlikte elbette yetersiz. Tüm şehirleri dolaşmak için liderler tarafından kullanılan araçların da o meydanlara insan taşıyan otobüslerin de kullandıkları yakıtın maliyeti hem ülke ekonomisi hem de çevre açısından değerlendirilmeli ve seçimlerde yapılan hazine yardımı konusu da tüm boyutlarıyla ülke gerçekleri göz önünde bulundurularak toplum yararına olacak şekilde yeniden ele alınmalı diye düşünüyorum.  Bu yazı 3281 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
YUKARI